statystyki

Brexit, czyli Benny Hill na kwasie

autor: Jakub Kapiszewski15.03.2019, 08:20; Aktualizacja: 17.03.2019, 10:42
Nie bez znaczenia jest stosunek Brytyjczyków do Unii Europejskiej. Bruksela budzi silne uczucia nad Wisłą, ale to nic w porównaniu do emocji, które wywołuje nad Tamizą.

Nie bez znaczenia jest stosunek Brytyjczyków do Unii Europejskiej. Bruksela budzi silne uczucia nad Wisłą, ale to nic w porównaniu do emocji, które wywołuje nad Tamizą.źródło: ShutterStock

Chaos, porażka, fiasko, blamaż, klapa, wtopa, żenada. Przez ostatnie miesiące te słowa nie schodziły z nagłówków brytyjskich gazet opisujących spory polityczne wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak to się stało, że projekt, który miał być źródłem narodowej dumy, na razie przynosi tylko wstyd?

A tmosferę wokół brexitu najlepiej podsumowuje krótka wymiana esemesów między brytyjskim dziennikarzem Robertem Pestonem a pewnym wysokim rangą członkiem sprawującej rządy w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej. ”Niezły bałagan, co?„, zagadał żurnalista, nawiązując do napiętej sytuacji politycznej w Londynie. ”Nieprawda„, odparł torys. ”Raczej mega przejebundo na historyczną skalę„, dodał.

Przy czym należy nadmienić, że do wymiany doszło w poniedziałek – czyli jeszcze przed środowym głosowaniem dotyczącym twardego brexitu, który pracujący w ”The Independent„ Tom Peck opisał słowami: ”Izba Gmin przypominała gonitwę rodem z Benny’ego Hilla, tyle że na kwasie, przez obraz Salvadora Dalego i na statku kosmicznym lecącym w nieskończoność„.

Magazyn DGP 15.03.19

Magazyn DGP 15.03.19

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Chodzi o to, że rząd przedstawił w środę projekt rezolucji, która wzywała do uniknięcia twardego brexitu – ale tylko 29 marca, nie wykluczając go w późniejszym terminie. Posłowie zgłosili jednak poprawkę, która wykreślała datę, jednocześnie zmieniając tekst rezolucji na potępiający twardy brexit w ogóle. Spiker Izby Gmin John Bercow zarządził, że najpierw odbędzie się głosowanie nad samą poprawką, a dopiero potem nad rządowym tekstem.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • UE - to kompletne komunistyczne DNO(2019-03-16 13:47) Zgłoś naruszenie 23

    UE - to ZSRR BIS. Komuszy projekt, który za nic ma demokrację, wolność słowa czy nawet bezpieczeństwo obywateli krajów europejskich.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-03-18 02:33) Zgłoś naruszenie 21

    UE to jest projekt który od samego początku był prowadzony przez Kreml. Spójrzcie na mapę świata a zobaczycie jak ruski poszerzył swoje wpływy, dodajcie Chiny i mamy juz 3/4 populacji ludzkiej rozumnej pod czerwonym butem, jeszcze tylko Ameryka Południowa została ale ona dopiero będzie zdobyta jak ruski USA osłabi na maksa a od tego są różne ruchy homoniewiadomo. To wszystko jest sterowane i opłacane przez Kreml, Soros to człowiek Kremla, pamiętajcie o tym

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie