statystyki

Zarzuty dla Netanjahu w sprawie korupcji i utraty zaufania

autor: Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski04.03.2019, 07:46; Aktualizacja: 04.03.2019, 07:46
„Bibi”, jak w Izraelu nazywa się premiera i byłego żołnierza elitarnej jednostki Sajjeret Matkal, który uczestniczył w odbiciu samolotu linii Sabena na lotnisku Ben-Guriona w 1972 r. – może zostać oskarżony w trzech sprawach.

„Bibi”, jak w Izraelu nazywa się premiera i byłego żołnierza elitarnej jednostki Sajjeret Matkal, który uczestniczył w odbiciu samolotu linii Sabena na lotnisku Ben-Guriona w 1972 r. – może zostać oskarżony w trzech sprawach.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Scott Eells

Na miesiąc przed wyborami do parlamentu w premiera Izraela uderzają zarzuty korupcyjne. Jego partia wciąż liczy na wygraną , ale szanse na znalezienie koalicjantów spadają.

Prokurator generalny Awiszaj Mandelblit poinformował Binjamina Netanjahu, że zostaną mu przedstawione zarzuty w sprawie korupcji i utraty zaufania. „Zniszczył Pan reputację i wiarę społeczeństwa w służbę publiczną” – tak Mandelblit uzasadnił decyzję w 57-stronicowym liście wysłanym pod koniec ubiegłego roku do premiera. Przed formalnym postawieniem zarzutów polityk musi zostać przesłuchany. Dojdzie do tego już po wyborach do Knesetu, które odbędą się 9 kwietnia br. Jednak ogłoszenie działań przez prokuratora to i tak bomba polityczna. W sobotę wieczorem w Tel Awiwie doszło do demonstracji zwolenników i przeciwników szefa rządu.

69-letni premier sprawujący obecnie czwartą kadencję nie zamierza poddać się bez walki. Netanjahu nazwał oskarżenia polowaniem na czarownicę. Choć wcześniej nie wykluczał rezygnacji z udziału w wyborach w przypadku postawienia mu zarzutów. Teraz kategorycznie wykluczył krok, do którego namawiają go polityczni oponenci. Benny Ganc, były szef izraelskiej armii i lider nowo powstałej centrowej koalicji Niebiesko-Biali, zaapelował już do Netanjahu, aby ten podał się do dymisji.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie