statystyki

Majowe wybory do europarlamentu i zniesienie sankcji wobec Rosji. Kreml płaci Salviniemu

autor: Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski25.02.2019, 08:22; Aktualizacja: 25.02.2019, 08:22
Matteo Salvini

Savoini uważany jest za głównego lobbystę interesów Kremla w Rzymieźródło: ShutterStock

Doradca włoskiego wiceministra negocjował w Moskwie pozyskanie 3 mln euro na kampanię wyborczą Ligi.

M atteo Salvini, włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych, przybył do Moskwy 17 października 2018 r. Oficjalnym powodem było uczestnictwo w konferencji współorganizowanej przez organizację włoskiego przemysłu Confindustria. Wieczorem po wydarzeniu Salvini i jego zaufany partner Gianluca Savoini zniknęli.

Polityk odnalazł się dopiero następnego dnia. W świat poszła dziennikarska plotka, jakoby wicepremier miał w tym czasie korzystać z ofert moskiewskich prostytutek. Jak twierdzi włoski tygodnik „L’Espresso”, ta informacja wyszła z otoczenia wicepremiera i miała na celu przykrycie rzeczywistych działań polityka prowadzących do zapewnienia Lidze – ugrupowaniu Salviniego – finansowania ze źródeł rosyjskich.

Dziennikarze „L’Espresso” w opublikowanym wczoraj materiale śledczym przekonują, że Salvini miał się w tym czasie spotkać z rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Kozakiem. To zaufany Władimira Putina, któremu podlegają m.in. sprawy energetyczne. Kozak jest objęty sankcjami amerykańskimi i unijnymi. Następnego dnia dziennikarze „L’Espresso” sfotografowali Savoiniego w moskiewskim hotelu Mietropol podczas spotkania z przedstawicielami rosyjskich firm energetycznych.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie