Władze w Oslo uznały polskiego konsula za persona non grata. MSZ podjęło "działania wzajemne"

autor: Magdalena Cedro12.02.2019, 08:07; Aktualizacja: 12.02.2019, 08:07
podpis, dokument, akt, prawo

To właśnie sposób współpracy wydalonego przez Norwegów konsula Sławomira Kowalskiego z tym urzędem został zakwestionowany przez tamtejsze władze.źródło: ShutterStock

Norwegia uznała polskiego konsula za persona non grata . W odpowiedzi Polska dała norweskiej konsul tydzień na opuszczenie kraju.

Zaczęło się od tego, że w ostatnich latach wzrosła liczba polskich rodzin rozdzielanych przez norweski urząd zajmujący się prawami najmłodszych. Wsparcia w kontaktach z siejącym wśród Polaków postrach Barnevernet udziela nasza służba konsularna w Oslo.

To właśnie sposób współpracy wydalonego przez Norwegów konsula Sławomira Kowalskiego z tym urzędem został zakwestionowany przez tamtejsze władze. Miał on być agresywny wobec urzędników. Dlatego poproszono Polskę o odwołanie go z Norwegii.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zdecydował jednak o pozostaniu Kowalskiego na stanowisku do końca jego kadencji, która miała minąć w czerwcu tego roku. Polskie ministerstwo odrzuciło zarzuty strony norweskiej, bo w jego ocenie były one nieuzasadnione. – Resort spraw zagranicznych dobrze ocenia pracę konsula, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin – poinformował DGP resort. – W kwestii rzekomego wezwania norweskiego MSZ do odwołania konsula Kowalskiego z zajmowanego przez niego stanowiska pragniemy poinformować, że nie otrzymaliśmy formalnego stanowiska w tej sprawie – dodał.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie