statystyki

Resort energii próbuje pozyskać informacje poufne od podległych mu spółek

autor: Karolina Baca-Pogorzelska11.02.2019, 08:06; Aktualizacja: 11.02.2019, 08:07
Zgodnie z ustawą akcjonariusze mają równy dostęp do informacji.

Zgodnie z ustawą akcjonariusze mają równy dostęp do informacji.źródło: ShutterStock

Resort energii kolejny raz próbował pozyskać informacje poufne od podległych mu spółek – ustalił DGP. Wydaje się jednak, że bezskutecznie.

D otarliśmy do pisma datowanego na 1 lutego od departamentu nadzoru i polityki właścicielskiej resortu energii do zarządów dziewięciu podległych mu spółek. To PGNiG, PGE, Tauron, Enea, Energa, KGHM, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza i Węglokoks. Tylko dwie ostatnie nie są notowane na giełdzie.

W piśmie zawarta jest prośba o informacje z wykonania planu za 2018 r. oraz o poziomie realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych. A to „w związku z koniecznością przedstawienia kierownictwu ME informacji na temat realizacji w 2018 r. planów inwestycyjnych kluczowych spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Sęk w tym, że siedem giełdowych spółek nie przedstawiło jeszcze wyników za 2018 r. Przekazanie dominującemu akcjonariuszowi w pierwszej kolejności wrażliwych informacji, których nie pozyskali akcjonariusze mniejszościowi, byłoby złamaniem ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z nią wszyscy akcjonariusze mają równy dostęp do informacji.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie