Podczas kontroli punktów handlowych w Wólce Kosowskiej funkcjonariusze SCS ujawnili "nielegalnie wprowadzone do sprzedaży zabawki z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych i lubianych przez dzieci firm". W 13 punktach zabezpieczono ponad 53 tys. takich zabawek. Ich wartość oszacowano na 2,5 mln złotych.

Zabawki trafiły do magazynu depozytowego Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i po zamknięciu sprawy sądowej zostaną zniszczone.

Jak zaznaczyła Izba Administracji Skarbowej w swojej informacji "przedstawiciel prawny właścicieli znaków towarowych potwierdził, że zabawki zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi". Według ustawy Prawa własności przemysłowej za wprowadzenie do obrotu przedmiotów z podrobionymi znakami towarowymi grozi nawet 5 lat więzienia.

O tym, jak rozpoznać podrabiany towar informuje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska zaznaczając, że uwagę konsumentów powinny zwrócić szczególnie wątpliwa jakość produktu i opakowania, a także jego wyjątkowo niska cena. "Takie towary zwykle nie są prawidłowo oznakowane, co niejednokrotnie potwierdzały badania laboratoryjne, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone czy zagrażające zdrowiu substancje chemiczne" - dodała.

Autor: Magda A. Domańska