statystyki

Zielona Wyspa szykuje się na brexit

autor: Jakub Kapiszewski06.02.2019, 07:15; Aktualizacja: 06.02.2019, 08:11
Premier Irlandii Leo Varadkar i szefowa brytyjskiego rządu Theresa May

Premier Irlandii Leo Varadkar i szefowa brytyjskiego rządu Theresa Mayźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FACUNDO ARRIZABALAGAPOOL POOL

Rząd w Dublinie doskonale rozumie, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najbardziej dotknie właśnie Irlandię. Dlatego przygotowania trwają już od ponad roku.

Brexit jest też powodem, dla którego premier kraju Leo Varadkar wyjątkowo często ma ostatnio kontakt z unijną wierchuszką. Tylko dzisiaj szef irlandzkiego rządu ma zaplanowane w Brukseli spotkania z przewodniczącymi Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem. Jednym z tematów rozmów może być unijna pomoc finansowa w związku z brexitem. Varadkar w styczniu zapowiedział, że będzie się o nią starał.

Premier nie podał konkretnej kwoty, o jaką chciałaby się ubiegać Irlandia, ale zadeklarował rząd wielkości: kilkaset milionów euro. Te pieniądze będą potrzebne, bo chociaż Dublin nie jest już tak silnie związany z Londynem jak chociażby dwie dekady temu – w 2002 r. prawie 24 proc. eksportu trafiało na drugi brzeg Morza Irlandzkiego, a w 2017 r. odsetek ten był o połowę mniejszy – to oba kraje gospodarczo wciąż wiele łączy.

Przykładem jest chociażby tranzyt. Irlandzkie firmy najczęściej wysyłają swoje towary na kontynent przez Wielką Brytanię, bo tak jest taniej i szybciej. Korzystając z dwóch przepraw promowych – z portów w Dublinie lub Rosslare do Wielkiej Brytanii, a potem z Dover do francuskiego Calais – ciężarówka z mięsem z Irlandii jest w stanie dojechać do Paryża w kilkanaście godzin. Alternatywa z przeprawą promową bezpośrednio do Francji jest mniej więcej dwukrotnie droższa i zabiera więcej czasu, bo sam rejs trwa 17 godzin. Stowarzyszenie irlandzkich przewoźników szacuje, że ok. 80 proc. towarów wożonych z Irlandii na kontynent przejeżdża przez Wielką Brytanię.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie