statystyki

Zielona Wyspa szykuje się na brexit

autor: Jakub Kapiszewski06.02.2019, 07:15; Aktualizacja: 06.02.2019, 08:11
Premier Irlandii Leo Varadkar i szefowa brytyjskiego rządu Theresa May

Premier Irlandii Leo Varadkar i szefowa brytyjskiego rządu Theresa Mayźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FACUNDO ARRIZABALAGAPOOL POOL

Rząd w Dublinie doskonale rozumie, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najbardziej dotknie właśnie Irlandię. Dlatego przygotowania trwają już od ponad roku.

Brexit jest też powodem, dla którego premier kraju Leo Varadkar wyjątkowo często ma ostatnio kontakt z unijną wierchuszką. Tylko dzisiaj szef irlandzkiego rządu ma zaplanowane w Brukseli spotkania z przewodniczącymi Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem. Jednym z tematów rozmów może być unijna pomoc finansowa w związku z brexitem. Varadkar w styczniu zapowiedział, że będzie się o nią starał.

Premier nie podał konkretnej kwoty, o jaką chciałaby się ubiegać Irlandia, ale zadeklarował rząd wielkości: kilkaset milionów euro. Te pieniądze będą potrzebne, bo chociaż Dublin nie jest już tak silnie związany z Londynem jak chociażby dwie dekady temu – w 2002 r. prawie 24 proc. eksportu trafiało na drugi brzeg Morza Irlandzkiego, a w 2017 r. odsetek ten był o połowę mniejszy – to oba kraje gospodarczo wciąż wiele łączy.

Przykładem jest chociażby tranzyt. Irlandzkie firmy najczęściej wysyłają swoje towary na kontynent przez Wielką Brytanię, bo tak jest taniej i szybciej. Korzystając z dwóch przepraw promowych – z portów w Dublinie lub Rosslare do Wielkiej Brytanii, a potem z Dover do francuskiego Calais – ciężarówka z mięsem z Irlandii jest w stanie dojechać do Paryża w kilkanaście godzin. Alternatywa z przeprawą promową bezpośrednio do Francji jest mniej więcej dwukrotnie droższa i zabiera więcej czasu, bo sam rejs trwa 17 godzin. Stowarzyszenie irlandzkich przewoźników szacuje, że ok. 80 proc. towarów wożonych z Irlandii na kontynent przejeżdża przez Wielką Brytanię.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie