statystyki

Polaków nie obchodzi Davos? [OPINIA]

autor: Sebastian Stodolak24.01.2019, 08:14; Aktualizacja: 24.01.2019, 10:08
Sebastian Stodolak

Sebastian Stodolakźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Słoneczna, ale bardzo mroźna pogoda i wysoki stopień zagrożenia lawinowego. W takich warunkach ruszyło – w naj wyżej położonym mieście w Europie – Światowe Forum Ekonomiczne. Teoretycy spisków uważają, że tutaj – w Davos – podczas zakulisowych spotkań polityczno-gospodarczych elit ważą się losy świata. 

W tym roku polityczna ranga wydarzenia jest jednak osłabiona brakiem najważniejszych światowych decydentów, przede wszystkim prezydenta USA Donalda Trumpa, pochłoniętego próbą rozwiązania kryzysu rządowego u siebie. Z tych względów wizyta polskiego prezydenta, premiera i ministra spraw zagranicznych znaczenie ma raczej tylko symboliczne. Krótka przemowa, zaznaczenie swojej obecności i do domu.

Poza politycznym jest jednak jeszcze wymiar gospodarczy Davos. Na malutkim przysypanym śniegiem lotnisku dla helikopterów nieopodal hotelu Intercontinental nieustannie lądują maszyny z pasażerami, których nie spotkasz w zwykłej kolejce po chleb. Wystarczająco cierpliwy obserwator dostrzeże wśród nich prezesa Ubera Darę Khosrowshahi, szefa Banku Centralnego Argentyny Guido Sandlerisa, szefa Goldman Sachs Davida Solomona czy Sheryl Sandberg, jedną z głównych menedżerek Facebooka. Nawet jeśli w Davos nie pojawi się sam Mark Zuckerberg, Bill Gates czy Elon Musk, nie znaczy to, że także w gospodarczym sensie szczyt traci na znaczeniu. Przeciwnie – wśród 3 tys. gości z całego świata jest wystarczająco dużo osób o wysokiej mocy sprawczej, by w trakcie owych zakulisowych i zakrapianych winem spotkań podejmowano różne go typu decyzje, nawiązywano współ prace i wypracowywano nowe idee. W tym roku główną tematyką forum są wyzwania związane z rewolucją cyfrową i jej wpływem na procesy globalizacji. To ważne sprawy dotyczące również Polaków. Problem w tym, że Polaków wśród osób, które je w Davos przedyskutują, właściwie nie ma.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie