statystyki

Polaków nie obchodzi Davos? [OPINIA]

autor: Sebastian Stodolak24.01.2019, 08:14; Aktualizacja: 24.01.2019, 10:08
Sebastian Stodolak

Sebastian Stodolakźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Słoneczna, ale bardzo mroźna pogoda i wysoki stopień zagrożenia lawinowego. W takich warunkach ruszyło – w naj wyżej położonym mieście w Europie – Światowe Forum Ekonomiczne. Teoretycy spisków uważają, że tutaj – w Davos – podczas zakulisowych spotkań polityczno-gospodarczych elit ważą się losy świata. 

W tym roku polityczna ranga wydarzenia jest jednak osłabiona brakiem najważniejszych światowych decydentów, przede wszystkim prezydenta USA Donalda Trumpa, pochłoniętego próbą rozwiązania kryzysu rządowego u siebie. Z tych względów wizyta polskiego prezydenta, premiera i ministra spraw zagranicznych znaczenie ma raczej tylko symboliczne. Krótka przemowa, zaznaczenie swojej obecności i do domu.

Poza politycznym jest jednak jeszcze wymiar gospodarczy Davos. Na malutkim przysypanym śniegiem lotnisku dla helikopterów nieopodal hotelu Intercontinental nieustannie lądują maszyny z pasażerami, których nie spotkasz w zwykłej kolejce po chleb. Wystarczająco cierpliwy obserwator dostrzeże wśród nich prezesa Ubera Darę Khosrowshahi, szefa Banku Centralnego Argentyny Guido Sandlerisa, szefa Goldman Sachs Davida Solomona czy Sheryl Sandberg, jedną z głównych menedżerek Facebooka. Nawet jeśli w Davos nie pojawi się sam Mark Zuckerberg, Bill Gates czy Elon Musk, nie znaczy to, że także w gospodarczym sensie szczyt traci na znaczeniu. Przeciwnie – wśród 3 tys. gości z całego świata jest wystarczająco dużo osób o wysokiej mocy sprawczej, by w trakcie owych zakulisowych i zakrapianych winem spotkań podejmowano różne go typu decyzje, nawiązywano współ prace i wypracowywano nowe idee. W tym roku główną tematyką forum są wyzwania związane z rewolucją cyfrową i jej wpływem na procesy globalizacji. To ważne sprawy dotyczące również Polaków. Problem w tym, że Polaków wśród osób, które je w Davos przedyskutują, właściwie nie ma.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie