statystyki

Barnevernet i wydalenie polskiego dyplomaty z Norwegii: Troska o dzieci kością niezgody na linii Oslo–Warszawa

autor: Magdalena Cedro23.01.2019, 07:39; Aktualizacja: 23.01.2019, 07:46
Polacy w Norwegii mają własny sposób na Barnevernet

Polacy w Norwegii mają własny sposób na Barnevernetźródło: ShutterStock

MSZ Norwegii twierdzi, że wydalony polski konsul był agresywny wobec państwowych urzędników.

– W ciągu ostatnich trzech lat ministerstwo otrzymało kilka skarg ze strony różnych organów państwowych na zachowanie pana Sławomira Kowalskiego, które uznaliśmy za niezgodne z rolą dyplomaty – mówi DGP Ane Haavardsdatter Lunde, p.o. rzecznik norweskiego MSZ. Jak zapewnia, za decyzją o wydaleniu konsula Kowalskiego stały „agresywne, częściowo brutalne zachowanie wobec urzędników państwowych, przeszkadzanie w pracy, zakłócenia w miejscach publicznych oraz niestosowanie się do instrukcji policji”.

Lunde mówi, że o skargach na Kowalskiego kilkukrotnie powiadamiana była polska ambasada w Oslo. Dodaje jednak, że ogólnie współpraca MSZ z polską placówką układa się dobrze. Tymczasem resort dyplomacji w Warszawie ocenia działalność Kowalskiego jednoznacznie pozytywnie. Jak napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, wezwanie do odwołania konsula nie ma uzasadnienia. Zapowiedział reakcję spokojną, ale też „adekwatną i uwzględniającą powyższe okoliczności”.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • green(2019-01-23 09:34) Zgłoś naruszenie 11

    Trudno nie reagowac jak z byle powodu odbiera sie rodzicom dzieci. Z drugiej strony jak sie jedzie do takiego kraju to trzeba brac pod uwage konsekwencje. A kiedy dwuch konsulow norweskich zostanie wydalonych z Polski, zeby nie mysleli ze jak ma sie gaz to wszystko z dziecmi obcokrajowcow wolno robic .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie