statystyki

Wciąż za mało długu na świecie

autor: Rafał Hirsch22.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 22.01.2019, 08:15
Kupującym nie przeszkadzało to, że rząd w Rzymie jest uznawany za populistyczny, nie łączą go dobre relacje z Brukselą, a dług publiczny we Włoszech przekracza 130 proc. PKB.

Kupującym nie przeszkadzało to, że rząd w Rzymie jest uznawany za populistyczny, nie łączą go dobre relacje z Brukselą, a dług publiczny we Włoszech przekracza 130 proc. PKB.źródło: ShutterStock

Kilka dni temu włoski rząd sprzedał inwestorom obligacje za 10 mld euro. Inwestorzy chcieli wydać nawet 35,5 mld.

Kupującym nie przeszkadzało to, że rząd w Rzymie jest uznawany za populistyczny, nie łączą go dobre relacje z Brukselą, a dług publiczny we Włoszech przekracza 130 proc. PKB. Podjęli ryzyko, mimo że to inwestycja długoterminowa, bo obligacje zostaną wykupione dopiero w 2035 r.

Włosi w tym roku muszą pożyczyć 250 mld euro, dlatego dobry start w nowym roku na rynku długu jest bardzo ważny. Kiedy rynek finansowy zaczyna postrzegać jakiś kraj jako nadmiernie ryzykowny, wtedy nadal jest w stanie pożyczać mu pieniądze, ale drożej i na krótsze okresy. Chętnych na obligacje, które zostaną wykupione za ponad 15 lat, nie ma zbyt wielu, o czym Włosi przekonali się w drugiej połowie ubiegłego roku. Teraz rynek przestał się bać.

Dużą rolę z pewnością odegrała rentowność obligacji na poziomie 3,4 proc. W strefie euro, gdzie oficjalne stopy procentowe są wciąż na poziomie zerowym, tak wysokie oprocentowanie to rzadkość. Istotna pewnie była też perspektywa na kolejne miesiące: rynek już nie oczekuje podwyżek stóp w strefie euro, bardziej prawdopodobne jest poważne spowolnienie, a może nawet recesja. To okoliczności, w których rośnie popyt na bezpieczne instrumenty, takie jak obligacje skarbowe. Nawet jeśli włoskie państwo jest bardziej ryzykownym emitentem niż np. RFN, to z drugiej strony w takim okresie lepiej mieć w portfelu obligacje włoskiego rządu niż akcje tamtejszych firm.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie