Jak poinformował sąd, mężczyznę skazano na najwyższy wymiar kary za „podwójne zabójstwo z wyjątkowym okrucieństwem”.

W lipcu 2018 r. mężczyzna, będąc w stanie upojenia alkoholowego, brutalnie zamordował w swoim mieszkaniu dwie kobiety, które wcześniej poznał w jednym z klubów w Bobrujsku. Ofiary zabarykadowały się w łazience, jednak Asipowicz zdołał dostać się do środka i zadał obu kobietom wiele ciosów nożem i młotkiem, co stało się przyczyną ich śmierci. Wcześniej jednej z nich udało się dodzwonić na milicję, jednak nie była w stanie podać adresu.

Asipowicz był wcześniej czterokrotnie karany za chuligaństwo, pobicia i kradzieże; spędził w więzieniu ponad 11 lat – podało Radio Swaboda.

Według oskarżenia w chwili popełniania przestępstwa mężczyzna był zdolny do rozpoznania znaczenia czynu, a potem próbował ukryć ślady zbrodni.

Skazany przyznał się do winy, zamierza zaskarżyć wyrok, który nie jest prawomocny.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65 i poniżej 18 roku życia.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 wyroków. W 2018 r. przeprowadzono co najmniej cztery egzekucje.