Koleje Dolnośląskie S.A. to spółka, która w całości należy do samorządu województwa i obsługuje regionalne połączenia kolejowe.

O zmianie zarządu regionalnego przewoźnika poinformował PAP rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego Michał Nowakowski.

Rada Nadzorcza powołała na nowego prezesa Damiana Stawikowskiego. To radny powiatu lubińskiego i sekretarz Miasta Lubin, którego prezydentem jest Robert Raczyński (jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowcy tworzących z PiS koalicję w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego).

Nowakowski poinformował, że Rada Nadzorcza Kolei Dolnośląskich powołała też dwóch nowych wiceprezesów: to Witold Lech Idczak – prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Wojciech Zdanowski – dyrektor Departamentu Infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Rzecznik przypomniał, że dolnośląski samorząd niedawno rozpoczął projekt przejmowania od strony rządowej ponad dwudziestu linii kolejowych w całym regionie, o łącznej długości blisko 500 km długości. „Nieczynne dotąd linie będą zrewitalizowane i przywrócony zostanie na nich ruch pasażerski, obsługiwany przez pociągi Kolei Dolnośląskich” - podkreślił Nowakowski.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski