Podatek na niemieckie meczety

autor: Łukasz Grajewski03.01.2019, 07:28; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:37
DİTİB szerzy nie tylko wiarę, ale też turecki nacjonalizm.

DİTİB szerzy nie tylko wiarę, ale też turecki nacjonalizm.źródło: ShutterStock

Instytucje muzułmańskie za Odrą są w dużej mierze finansowane przez Turcję i kraje arabskie. Niezadowoleni z obcych wpływów politycy proponują nowe rozwiązanie.

Rządząca u naszych zachodnich sąsiadów koalicja chadeków i socjaldemokratów proponuje wprowadzenie specjalnego podatku na rzecz muzułmańskiej działalności religijnej. Miałby on przypominać „Kirchensteuer”, czyli podatek kościelny. Obecnie każdy obywatel deklarujący przynależność do kościołów protestanckich, kościoła katolickiego lub wspólnot żydowskich jest zobowiązany do płacenia na swoją wspólnotę. Wprowadzenie takiego rozwiązania także dla wyznawców islamu zmieniłoby w sposób zasadniczy sposób funkcjonowania tej religii w Niemczech.

Według szacunków Urzędu ds. Migracji i Uchodźców pod koniec 2015 r. liczba muzułmanów w RFN wahała się pomiędzy 4,4 mln a 4,7 mln osób. Badania zostały jednak przeprowadzone jeszcze przed główną falą uchodźczą lat 2015–2016, w wyniku której do Niemiec przybyło ok. 1,8 mln osób. Tamtejsze meczety, ale także islamskie placówki wychowawcze i kulturalne są finansowane z prywatnych datków wiernych oraz przez kraje, w których religia ta tradycyjnie odgrywa kluczową rolę.

Największą instytucją reprezentującą muzułmanów w Niemczech jest Turecko-Islamska Unia ds. Religijnych (DİTİB). Jak sama nazwa wskazuje, jest ona silnie powiązana z władzami w Ankarze i odpowiada na potrzeby wielomilionowej społeczności tureckiej, która stanowi ponad połowę mieszkających w Niemczech muzułmanów.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie