statystyki

Ameryka bardziej izolacjonistyczna. Kto skorzysta na wycofaniu się USA z Syrii?

autor: Jakub Kapiszewski27.12.2018, 07:06; Aktualizacja: 27.12.2018, 07:57
Przedstawiciele Pentagonu sygnalizują, że wycofanie sił z Syrii nie oznacza, że USA nie będą zaangażowane militarnie w tym kraju.

Przedstawiciele Pentagonu sygnalizują, że wycofanie sił z Syrii nie oznacza, że USA nie będą zaangażowane militarnie w tym kraju.źródło: ShutterStock

Przeciwnicy Trumpa boją się, że na wycofaniu się USA z Syrii skorzystają Iran i Rosja.

Sekretarza obrony Jima Mattisa, który w proteście przeciwko decyzji prezydenta podał się do dymisji, najprawdopodobniej zastąpi Patrick Shanahan, dotychczasowy nr 2 w resorcie. 1 stycznia obejmie schedę po generale jako p.o. sekretarz, a pełna nominacja będzie możliwa po zatwierdzeniu przez Senat. Donald Trump może oczywiście jeszcze zmienić zdanie. Nie każdy p.o. w obecnej administracji utrzymywał się bowiem na stanowisku.

Na korzyść Shanahana przemawia doświadczenie biznesowe. Wcześniej pracował jako menedżer w Boeingu, więc doskonale wpisuje się w obietnicę Trumpa, że będzie kierował rządem jak przedsiębiorstwem. Przeszłość w biznesie nie jest jednak gwarancją długiej kariery, o czym boleśnie przekonał się były sekretarz stanu Rex Tillerson, wcześniej prezes ExxonMobil. W przeciwieństwie do Tillersona, który często nie zgadzał się z prezydentem, Shanahan dał się już poznać jako entuzjasta pomysłów Trumpa, takich jak przywrócenie odrębnego kosmicznego typu sił zbrojnych.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie