statystyki

Andrysiak: Polski liberalizm jest dziś równie radykalny jak konserwatyści z PiS [OPINIA]

23.12.2018, 19:45; Aktualizacja: 23.12.2018, 19:55
Andrzej Andrysiak

Andrzej Andrysiakźródło: DGP

Bardziej empatyczni, otwarci, tolerancyjni, ciekawi świata, gotowi na zmiany. Dawno i nieprawda. Polski liberalizm jest dziś równie radykalny i zamknięty na debatę jak konserwatyści z PiS.

Dno i wypociny. Sprzedawczyk i sługus. Artykuł sponsorowany. Prostacko i chamsko wciskana propaganda. Pisząc tekst, wiem, z jaką spotka się reakcją części czytelników w mediach społecznościowych i na internetowych forach. Tak jest za każdym razem, ilekroć autor prezentuje pogląd niejednoznaczny. Gdy nie łączy się w pomstowaniach, dzieli włos na czworo.

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że to zwyczajowa reakcja prawicy, zwolenników obecnego rządu. Ale nie oszukujmy się – tak samo reaguje druga strona. Wylewający się z internetu ściek to nie wytwór wyłącznie prawicowych trolli, mrówcza praca opłaconych przez PiS botów, to także zdanie wyborców Platformy, Nowoczesnej, lewicy, tych, którzy odwołują się – przynajmniej werbalnie – do postaw wolnościowych.

Zradykalizowali się liberałowie. Walą przez łeb, za nic mając prawdę, otwartość i styczność ze światem. Nie debatują, drugiej strony nie poważają, bo przecież ta druga strona nie szanuje ustanowionych przez nich reguł. Nie słuchają, bo dawno doszli do przekonania, że z ust przeciwnika żadne ciekawe słowo nie padnie. Zresztą jak może paść, skoro to wróg. Siadają wieczorem przed „Faktami” i przeklinają głośno rząd i wszystkich nieświętych, zupełnie nieświadomi, że niczym się w tym przeklinaniu nie różnią od radiomaryjnych.

Liberałowie podchwycili zasady gry Kaczyńskiego. Skoro PiS robi to z powodzeniem, może im też się uda? Komunikat o faszystach na ulicach Warszawy mobilizuje, więc trzeba go powtarzać, choćby był kłamstwem. Zresztą nie żyjemy w czasach prawdy, tylko wojny. A na wojnie leje się krew

Czy to jeszcze liberalizm? Nieostrość pojęć wypacza rozumowanie, i choć z liberalizmem jest jak z prawdą, którą każdy ma swoją, to spróbujmy go opisać. Ilekroć w tekście używam słowa „liberalizm”, mam na myśli jego odmianę polityczną i społeczną. Pierwsza zakłada przywiązanie do praw i wolności obywatelskich oraz do demokracji liberalnej, w której wybory są wolne, uczciwe i panuje pluralizm polityczny. Druga przeciwstawia się ingerencji państwa w prywatne życie obywateli oraz przedkłada wolność jednostek nad społeczną i polityczną kontrolę.

Arkadiusz Mularczyk świątecznie: Życzę opozycji czegoś więcej niż tylko hasła "trzeba odsunąć PiS od władzy">>

Tak rozumiany liberalizm jest jednym z uczestników, który toczy się na świecie. Z jednej strony konserwatywna postawa, uznająca zastany porządek społeczny za dobry i sprawiedliwy, zakładająca, że jego zmiana nie wyjdzie społeczeństwom na dobre, z drugiej – liberalizm, który w zmianie tegoż porządku widzi szansę na zmniejszenie szeroko rozumianych nierówności.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • Arek(2018-12-23 22:00) Zgłoś naruszenie 144

  W Polsce nigdy nie było liberalizmu ,kiedyś o Leszku Balcerowiczu pogardliwie mówiono liberał,a on zbudował system oligarchiczny zanurzony personalnie w czasach PRLu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2018-12-23 20:41) Zgłoś naruszenie 118

  puknij się andrysiak

  Odpowiedz
 • panie autorze...(2018-12-24 13:02) Zgłoś naruszenie 51

  Prostacki język przeciwników PIS to nie przejęcie reguł PIS, a od dawna obecny w Polsce mechanizm. Moze Pan nie pamięta, ale ja pamiętam billboardy z napisami "(...) a Polakom wstyd". Pamiętam, jak T. Lis zapraszał 4 -5 osób, w tym osobę z PIS, której miejsce było puste, a pozostała 3-4 debatowała sobie z T. Lisem o PIS-ie. Pamiętam kto dopuszczał się burd podczas miesięcznic smoleńskich (jakie by one nie były, wszelkiej maści swołocz przychodziła na te miesięcznice i lżyła ich uczestników). Czy publikacja tego artykułu w Wigilię ma na celu ocieplenie stosunków z władzą, ewentualnie ktoś od Was uderzył się w końcu w piersi i stwierdził, że jesteście uczestnikami ohydnej retoryki zwróconej przeciwko jednej stronie konfliktu?

  Odpowiedz
 • Wniosek ?(2018-12-24 11:40) Zgłoś naruszenie 43

  PO + PiS = POPiS.

  Odpowiedz
 • T1000(2018-12-23 21:41) Zgłoś naruszenie 312

  Czy polski liberalizm radykalny zakłada wprowadzenie autorytaryzmu, czym od 3 lat z okładem zajmuje się ten reżim???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie