Katastrofa, która pokazała, że Polak Polakowi wilkiem [OPINIA]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska21.12.2018, 20:45; Aktualizacja: 21.12.2018, 21:50
Kopalnia w Karwinie

Kopalnia w Karwinieźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Czwartek, godz. 17.16. 800 metrów pod ziemią w należącej do koncernu OKD kopalni CSM Stonava kolejny raz metan, największy wróg górników daje o sobie znać. Tym razem górnicza katastrofa przed świętami Bożego Narodzenia wcale nie zjednoczyła Polaków, choć wśród 13 ofiar śmiertelnych jest 12 naszych rodaków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (15)

 • emeryt(2018-12-21 21:56) Zgłoś naruszenie 3424

  Brawo Pani Redaktor, o takich zachowaniach różnych cwaniaków tak należy właśnie pisać! Co się z tymi ludźmi porobiło, przecież to jacyś obłąkańcy. Krytykują wszystko i wszystkich, ale kopalnię to znają chyba tylko ze zdjęcia. Górnicy nie są winni, że muszą pracować za granicą. Za taki, a nie inny stan polskiego górnictwa-nie oni ponoszą odpowiedzialność. Gospodarka polska jeszcze długo opierać się będzie na węglu, tylko trzeba woli politycznej, a tej od początku przemian ustrojowych nie było i nie ma w dalszym ciągu. Mamy od lat opracowaną i sprawdzoną technologię podziemnego zgazowania węgla, którą trzeba wdrożyć, a nie "restrukturyzować" górnictwo poprzez zamykanie kopalń. Obrońcy kopalni "Krupiński" przeprowadzają zbiórkę pieniężną na czas antenowy, aby z prawdą o górnictwie przebić się do społeczeństwa. Krytykanci są mocni w gębie, ale wiedzy w temacie nie posiadają żadnej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mordimer(2018-12-21 22:45) Zgłoś naruszenie 2424

  tak... oto prawdziwe twarze Polaków-katolików, suwerena PiS... jakie ziarno, taki plon... skoro chamstwo, cwaniactwo i buta są w cenie a moralność się zdewaluowała, to czego oczekiwać?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maroa(2018-12-22 07:45) Zgłoś naruszenie 339

  Nie rozumię tej egzaltacji górniczej.Mnie nie bolą opuszczone flagi ani chwila zadumy ale proszę szczerze odpowiedzieć czy gdyby w wyniku np katastrofy budowlanej zginęło 12 robotników na budowie w Berlinie władze też ogłosiłyby żałobę narodową??Na pewno nie.Kult górnictwa to komunistyczna zaszłość. Pisze pan, że argument o ludziach , którzy giną codziennie na drogach to "stara śpiewka"Dla mnie to nie jest stara śpiwka.To jest taka sama tragedia dla rodziny jak śmierć górników.Tylko, że dla rządzących pojedyńcza ludzka śmierć nie jest tak spektakularna jak śmierć kilkunastu górników.Czyż nie?Ludzie rozumieją, że to hipokryzję.Po co dyskutować o bezpieczeństwie na drodze?Spektakularnie jest. krzyczeć o tym, że nie damy zamordować górnictwa.Czyż nie?

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-12-22 08:33) Zgłoś naruszenie 273

  Jeszcze przed stanem wojennym pracowałem na kopalni, ostatnie dwa lata jako sztygar. Kopalnia była " sucha" - czyli z wypływami metanu. Po tym jak dowierciliśmy się do małej komory z metanem i fuknęło, odszedłem. Prawda jest taka że na kopalniach, pod presją kadry kierowniczej dbającej o wydobycie, zasłania się czujniki. Zapytacie czemu nie stosuje się lepszego przewietrzania lub innych środków technicznych.? Bo się nie opłaca.!!! A że politycy podłączają się do takich zdarzeń aby ugrać swoje. Tak było, jest i pewni nadal będzie...... Ludzi tylko szkoda....

  Odpowiedz
 • realista(2018-12-22 09:29) Zgłoś naruszenie 154

  Jak sie pracuje zza granica , to Polak omija Polaka , bo to sa cwaniacy, oszukańcy i zazdrośnicy i pijacy !!

  Odpowiedz
 • Oneg(2018-12-22 10:26) Zgłoś naruszenie 1112

  Zikwidowac w 1 dzien to całe górnictwo. W niemczech własnie zamknieto ostatnią kopalnie. Kopalnie wegiel to tylko smierć. Smierc górników i smierć codziennie bezimiennych ludzi z powodu czadu. Utrzymywać górników z naszych podatków niech nic nie robią. Jak górnik nic nie bedzie robił to wszyscy na tym zyskamy.

  Odpowiedz
 • pismacy abnegaci(2018-12-22 10:58) Zgłoś naruszenie 41

  Kontrasygnata - to odatkowe podpisanie aktu prawnego (ustawy bądź rozporządzenia) przez drugą osobę, potwierdzające jego ważność i przenoszące pełną odpowiedzialność polityczną i prawną na podpisującego.. A więc ma znaczenie pozytywne, co niestety nie jest zrozumiałe dla pospolitej publiki. A pismacy , również z "DGP" , mogli posłużyć się w tej tragicznej sytuacji zrozumiałym pojęciem , np że "premier akceptował" , a nie alarmować, że Polak Polakowi wilkiem jest" , co jest oczywistym kłamstwem. To, że premier mógł użyć słowa "kontrasygnata" - trzeba przyjąć z przymróżeniem oka, bo on różna głupoty wygaduje i nie rozumie pojęć stricto prawnucziczych

  Odpowiedz
 • yeti(2018-12-22 14:37) Zgłoś naruszenie 31

  1. Nie ma 100% pewności, że konta na portalach społecznościowych nie są bot-ami lub troll-ami. 2. Emocje nie są dobrym doradcą, więc są tacy (każdy kogoś takiego na pewno spotkał w życiu), którzy wyprowadzają innych z równowagi nerwowej, że aż się człowiek sam by wstydził, czego w emocjach powiedział 3. Każdy człowiek broni się przed przyznaniem do błędu, stąd będzie brnął dalej, nawet w obronie tego co powiedział w okolicznościach opisanych w pkt. 2. Opinie wpisywane nie koniecznie mają się do tego co ta sama osoba powiedziałaby mając spokój, czas i rzetelne informacje o kontekście. Stąd komentowanie komentarzy w Internecie, uważam za stratę czasu. Jak rzetelna dyskusja, to tylko twarzą w twarz i na argumenty. Niestety taka prawie nigdy się nie zdarza.

  Odpowiedz
 • konkluzja(2018-12-22 19:39) Zgłoś naruszenie 32

  To bądż Karolina ciszej. Co rozdrapujesz ?

  Odpowiedz
 • autor: Karolina Baca-Pogorzelska(2018-12-23 07:39) Zgłoś naruszenie 02

  autor: Karolina Baca-Pogorzelska -to taka "pleciuga dwudziesto druga", łypie wilczym okiem na ludzkie tragedie i upaja się nonsensami , jak w artykule

  Odpowiedz
 • viv(2018-12-24 10:47) Zgłoś naruszenie 10

  O tempora, o mores.... zaiste, pięknych czasów dożyliśmy ... a to nie koniec jeszcze... został jeszcze tylko 1 rok... ale nawet wtedy, kto i kiedy to z powrotem „sklei”??? robota na pokolenia.... mimo wszystko ....Wesołych Świąt....

  Odpowiedz
 • π-Jarek (2018-12-25 12:36) Zgłoś naruszenie 11

  Gdy wstrząśnięty relacją ze sztabu akcji...... Srutu tutu majty z drutu. Wykonywał swój psi obowiązek, zwłaszcza w okresie poprzedzającym wybory do PE i PP. Im lepszy aktor tym większa szansa na reelekcję.

  Odpowiedz
 • Tima(2018-12-26 19:53) Zgłoś naruszenie 02

  1. Wszyscy ci górnicy wzięli odprawy i podpisali lojalki, że do górnictwa już nie wrócą, Kasa miała pójść na przekwalifikowanie się, na co faktycznie poszła - to p. "Redaktor" już nie napisze, a ci górnicy pojechali do Czech fedrować dalej. Czy teraz red. Baca Pogorzelska, Radio M...ja albo inny "czynnik patriotyczno-narodowy" zażąda, aby Polska ich rodzinom wypłaciła odszkodowania ? bo Czesi mają to w jednym miejscu ?, 2. Niektórzy z nich mieli długi, ścigali ich komornicy na terenie Polski - alimenty, telewizory na kredyt itp. W Czechach polski komornik ich nie mógł "ścigać", dostawali pełne wypłaty. Ludzkie życie a długi bankowe to różne sprawy, ale też mam położyć uszy po sobie, Pani "redaktor" ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie