statystyki

W sprawie Brexitu trzeba stworzyć większość [OPINIA]

autor: Rafał Hirsch13.12.2018, 04:12; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:48
Brexit

Dziś jednak decyzje, które na pierwszy rzut oka wydają się korzystne dla wszystkich, mogą być niezwykle trudne do osiągnięcia. Dlatego też scenariusz najgorszy dla gospodarki brytyjskiej, europejskiej, w tym także polskiej – brexit bez porozumienia z Unią i bez konieczności podejmowania jakichkolwiek konstruktywnych decyzji przez parlament – jest najbardziej prawdopodobny.źródło: ShutterStock

Itnieje powszechny pogląd mówiący, że w sprawie brexitu jeszcze wszystko jest możliwe. W domyśle: mniej więcej tak samo możliwe. To prawda, ale trzeba pamiętać, że jeśli politycy brytyjscy nie podejmą żadnej nowej decyzji w sprawie brexitu, to 29 marca 2019 r. dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez żadnego obowiązującego porozumienia.

M oim zdaniem ten scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż inne, bo nie wymaga żadnych działań i decyzji. On się może „zrobić” sam. Każdy inny scenariusz wymaga podejmowania jakichś, jakichkolwiek decyzji w brytyjskim parlamencie. To kluczowy element tej skomplikowanej układanki. Gdyby wszystko zależało tylko od brytyjskiego rządu, sytuacja byłaby znacznie łatwiejsza.

B rexitowe podziały parlamentarne idą bowiem w poprzek partii politycznych. Wynika to przede wszystkim z brytyjskiej ordynacji wyborczej opartej na okręgach jednomandatowych. Nawet gdyby opozycyjna Partia Pracy zadeklarowała, że nie chce brexitu, to jej parlamentarzyści wybrani w okręgach robotniczych, tam, gdzie dominują nastroje antyimigranckie, gdzie poparcie dla brexitu w referendum było duże, nie mogą w sposób jawny takiej polityki firmować, bo wtedy mocno ryzykują porażkę w kolejnych wyborach.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie