statystyki

W sprawie Brexitu trzeba stworzyć większość [OPINIA]

autor: Rafał Hirsch13.12.2018, 04:12; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:48
Brexit

Dziś jednak decyzje, które na pierwszy rzut oka wydają się korzystne dla wszystkich, mogą być niezwykle trudne do osiągnięcia. Dlatego też scenariusz najgorszy dla gospodarki brytyjskiej, europejskiej, w tym także polskiej – brexit bez porozumienia z Unią i bez konieczności podejmowania jakichkolwiek konstruktywnych decyzji przez parlament – jest najbardziej prawdopodobny.źródło: ShutterStock

Itnieje powszechny pogląd mówiący, że w sprawie brexitu jeszcze wszystko jest możliwe. W domyśle: mniej więcej tak samo możliwe. To prawda, ale trzeba pamiętać, że jeśli politycy brytyjscy nie podejmą żadnej nowej decyzji w sprawie brexitu, to 29 marca 2019 r. dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez żadnego obowiązującego porozumienia.

M oim zdaniem ten scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż inne, bo nie wymaga żadnych działań i decyzji. On się może „zrobić” sam. Każdy inny scenariusz wymaga podejmowania jakichś, jakichkolwiek decyzji w brytyjskim parlamencie. To kluczowy element tej skomplikowanej układanki. Gdyby wszystko zależało tylko od brytyjskiego rządu, sytuacja byłaby znacznie łatwiejsza.

B rexitowe podziały parlamentarne idą bowiem w poprzek partii politycznych. Wynika to przede wszystkim z brytyjskiej ordynacji wyborczej opartej na okręgach jednomandatowych. Nawet gdyby opozycyjna Partia Pracy zadeklarowała, że nie chce brexitu, to jej parlamentarzyści wybrani w okręgach robotniczych, tam, gdzie dominują nastroje antyimigranckie, gdzie poparcie dla brexitu w referendum było duże, nie mogą w sposób jawny takiej polityki firmować, bo wtedy mocno ryzykują porażkę w kolejnych wyborach.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie