Lider w starym stylu. Jak George H.W. Bush zapisal się na kartach historii?

autor: Radosław Korzycki07.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 07.12.2018, 07:50
"Gdy rozpadał się blok wschodni, Bush senior podjął decyzję, że nie będzie tego procesu wspomagać. Prezydent USA dzwonił w lipcu 1989 r. do Lecha Wałęsy i namawiał go, by OKP pomógł w wyborze gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe "

"Gdy rozpadał się blok wschodni, Bush senior podjął decyzję, że nie będzie tego procesu wspomagać. Prezydent USA dzwonił w lipcu 1989 r. do Lecha Wałęsy i namawiał go, by OKP pomógł w wyborze gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe "źródło: PAP
autor zdjęcia: TING SHEN

41. prezydent USA George H.W. Bush zapisał się na kartach historii. Ale nie tylko na tych jasnych

P olityka nie musi być wredna i małostkowa. George robił wszystko, by taka nie była – mówił o zmarłym 30 listopada prezydencie George’u H. W. Bushu gen. Colin Powell, wojskowy i dyplomata. Brzmiące niemal jednym głosem wspomnienia wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych, kiedy mówiono o „wielkim państwowcu”, „ostatnim żołnierzu”, „człowieku delikatnym i odważnym”, który „nie dał się złamać porażkom”, zdominowała w gruncie rzeczy jedna refleksja: że zmarły był – prywatnie i politycznie – przeciwieństwem Donalda Trumpa. I, podobnie jak zmarły w sierpniu senator John McCain, ostatnim dinozaurem ogłady i cnoty umiaru w amerykańskiej debacie publicznej.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Bush senior, o czym dziś wszyscy przypominają, był jeszcze liderem w starym stylu. Dokończył demontaż ZSRR, umocnił mocarstwową pozycję USA, zaczął proces łatania ogromnej dziury budżetowej pozostawionej przez Ronalda Reagana i jego cięcia w podatkach dla najbogatszych. Robił także wiele dobrego, będąc na emeryturze, np. razem z Billem Clintonem zaangażował się w pomoc ofiarom tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 r., huraganu Katrina w 2005 r. czy trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie