statystyki

Brexit? Po prostu kliknij „anuluj”

autor: Jakub Kapiszewski05.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:24
Wczorajsza informacja doda skrzydeł zwolennikom pozostania Wysp w Unii bądź tym, którzy Wspólnoty nie kochają, ale uważają ją za lepszą alternatywę wobec porozumienia wyjściowego premier May.

Wczorajsza informacja doda skrzydeł zwolennikom pozostania Wysp w Unii bądź tym, którzy Wspólnoty nie kochają, ale uważają ją za lepszą alternatywę wobec porozumienia wyjściowego premier May.źródło: ShutterStock

Jeśli Brytyjczycy się rozmyślą, mogą wycofać wniosek bez żadnych konsekwencji . Muszą to jednak zrobić przed 29 marca 2019 r.

Jeśli Londyn zmieni zdanie w sprawie wyjścia z Unii, a pozostałe państwa członkowskie będą miały za złe Brytyjczykom trwającą ponad dwa lata awanturę, będą musiały to prostu przełknąć. Zdaniem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE ani w przypadku złożenia wniosku rozwodowego (oficjalnie: powiadomienia o zamiarze opuszczenia UE), ani w przypadku jego wycofania nie mają nic do gadania. Taka wersja przeczy ekspertyzom, którymi dotąd dysponowała Komisja i Rada UE.

Nową opinię przedstawił wczoraj Manuel Campos Sánchez-Bordona, rzecznik generalny TSUE, w bezprecedensowej sprawie, której osią jest pytanie, kto ma decydujący głos w przypadku, kiedy kraj członkowski zadeklarował chęć wyjścia z Unii (czyli sięgnął po art. 50 Traktatu), a potem zmienił zdanie. Czy może wycofać powiadomienie o zamiarze opuszczenia, nie pytając nikogo o opinię, czy też muszą na to wyrazić zgodę inne państwa członkowskie?


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • nina(2018-12-05 20:43) Zgłoś naruszenie 10

    cyt, dnia UNIA TO TAKI TWÓR Z KTÓREGO ZAWSZE MOŻNA WYJŚĆ a jak się rozmyślimy to możemy WEJŚĆ :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie