statystyki

Saakaszwili szuka rewanżu. Opozycja z szansą na sukces w Gruzji

autor: Michał Potocki28.11.2018, 09:00
A Saakaszwili, który po ucieczce z Tbilisi próbował kontynuować karierę jako polityk w Kijowie, dopóki nie skłócił się z prezydentem Petrem Poroszenką i nie stracił także ukraińskiego obywatelstwa, nie ukrywa żądzy rewanżu.

A Saakaszwili, który po ucieczce z Tbilisi próbował kontynuować karierę jako polityk w Kijowie, dopóki nie skłócił się z prezydentem Petrem Poroszenką i nie stracił także ukraińskiego obywatelstwa, nie ukrywa żądzy rewanżu.źródło: ShutterStock

Sondaże dają dwojgu byłym szefom dyplomacji praktycznie równe szanse w wyborach prezydenckich.

W dzisiejszej drugiej turze zmierzą się kandydatka obozu władzy Salome Zurabiszwili oraz Grigol Waszadze, bliski eksprezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu. Potencjalne zwycięstwo tego drugiego może być pierwszym krokiem do powrotu ludzi Saakaszwilego do władzy w planowanych na 2020 r. wyborach parlamentarnych.

Pierwszą turę z 39-proc. poparciem wygrała Zurabiszwili. Urodzona jako obywatelka Francji była ambasador tego państwa w Tbilisi, którą w 2004 r. Micheil Saakaszwili namówił do zmiany stron i objęcia funkcji szefowej gruzińskiej dyplomacji. Dzisiaj Zurabiszwili stoi po stronie jego przeciwników. Formalnie jest kandydatką niezależną, faktycznie reprezentuje obóz Gruzińskiego Marzenia, za którym stoi oligarcha, najbogatszy Gruzin Bidzina Iwaniszwili.

Jej rywalem jest inny były szef MSZ Grigol Waszadze, kandydat Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ENM). Waszadze już w pierwszej turze deptał Zurabiszwili po piętach, zdobywając 38 proc. głosów. Sondaże w Gruzji nie mają dobrej opinii, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że to właśnie on wygrywa w trzech z czterech badań przeprowadzonych po pierwszej turze, w której wzięła udział rekordowa liczba 25 kandydatów. Inny wynik podał tylko Gallup, według którego Zurabiszwili zwycięży Waszadzego stosunkiem 52:48.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie