Niewybuchy z czasów II wojny światowej znaleziono na terenie rozbudowywanej galerii handlowej przy ul. Mickiewicza w wielkopolskim Krotoszynie.

Do znalezienia bomby doszło w piątek; na niewybuch natrafiła ekipa budowlana, która bombę wyciągnęła łyżką od koparki.

„Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci przeszkoleni do rozpoznań minersko-pirotechnicznych stwierdzili, że bombę należy zabezpieczyć i wezwać grupę saperską z Głogowa” – poinformował PAP rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

Ze względów bezpieczeństwa przebiegająca obok ul. Mickiewicza trasa dk 36 i krzyżująca się z nią dk nr 15 zostały w piątek zablokowane. W sobotę grupa saperska z Głogowa kontynuowała prace w celu zabezpieczenia niewybuchu.

„Przed przystąpieniem do wydobycia niewybuchu zdecydowano o ewakuacji około 40 mieszkańców bloku przy ul. Mickiewicza, który znajdował się na wprost placu budowy. Umieszczono ich obok miejsca zamieszkania w świetlicy Państwowej Straży Pożarnej” – poinformował Piotr Szczepaniak z krotoszyńskiej policji.

Saperzy wydobyli łącznie 234 sztuki różnego kalibru amunicji i bombę lotniczą.

„Były to naboje pistoletowe, maszynowe, a także największe znalezisko, które zapoczątkowało prace, a więc bomba lotnicza o długości około 55 cm i ważąca 50 kg – poinformował rzecznik krotoszyńskiej policji.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska