statystyki

Czy Trumpizm się wypala?

autor: Dr Marcin Zaborowski16.11.2018, 07:32; Aktualizacja: 16.11.2018, 08:09
Nazywanie tego projektu Fort Trump może w tym kontekście nie być pomocne. Ponadto należy się liczyć z tym, że dla USA Polska pozostaje pionkiem w grze strategicznej, w której silniejszą kartę ma Rosja.

Nazywanie tego projektu Fort Trump może w tym kontekście nie być pomocne. Ponadto należy się liczyć z tym, że dla USA Polska pozostaje pionkiem w grze strategicznej, w której silniejszą kartę ma Rosja.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: CHRISTIAN HARTMANN POOL

Amerykanie mają coraz mniejszą ochotę na branie odpowiedzialności za bezpieczeństwo starego kontynentu. Ta tendencja będzie się z czasem tylko pogłębiać, a odejście Trumpa wcale tego nie zmieni. nawet jeśli demokraci wygrają w 2020 r., to będą bardziej zainteresowani Ameryką Południową

A merykę zaleje błękitna fala – w tym tonie przed wyborami uzupełniającymi do amerykańskiego Kongresu wypowiadała się większość komentatorów. Błękitny to kolor Partii Demokratycznej, która pozostawała w mniejszości w obu izbach Kongresu i miała się podnieść ze sromotnej porażki w wyborach prezydenckich w 2016 r., niespodziewanie wygranych przez kandydata partii republikańskiej Donalda Trumpa. 6 listopada Amerykanie udali się do urn, wybierając całą Izbę Reprezentantów, składającą się z 435 przedstawicieli, jedną trzecią Senatu – czyli 35 senatorów, 39 gubernatorów i cały szereg pomniejszych stanowisk na poziomach stanowych.

Wybory do Kongresu w połowie kadencji prezydenta z reguły wygrywa partia pozostająca w opozycji. Najbardziej chyba sromotnej porażki doświadczył Bill Clinton w 1994 r. – Partia Demokratyczna straciła wtedy kontrolę nad Izbą Reprezentantów po raz pierwszy od 40 lat. Republikanie przejęli również Senat i większość stanowisk gubernatorskich. W 2010 r., ledwie dwa lata po zwycięstwie Baracka Obamy nad Johnem McCainem w wyścigu o Biały Dom, wybory do Kongresu zdecydowanie zwyciężyła zradykalizowana partia republikańska, w której dominują przedstawiciele Partii Herbacianej. Jak widać, w USA wybory do Kongresu pełnią często rolę wahadła, które pozwala wyborcom ograniczać władzę urzędującego prezydenta.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie