Liga Arabska w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu zwołanym w trybie pilnym obarczyła Tel Awiw "całą odpowiedzialnością" za kolejną eskalację przemocy w stosunkach izraelsko-palestyńskich.

Zawarty we wtorek rozejm to już siódme zawieszenie broni między Palestyńczykami i armią izraelską wynegocjowane przez Egipt i Organizację Narodów Zjednoczonych w Strefie Gazy po kolejnych kryzysach, powtarzających się od maja tego roku.

Od niedzieli na granicy tego terytorium i Izraela trwały zacięte walki między wojskami izraelskimi a bojownikami palestyńskimi, które określono jako najcięższe od 2014 roku. Zginęło w nich 11 Palestyńczyków oraz dwóch Izraelczyków (jeden żołnierz i jeden cywil), a rannych zostało ponad 130 osób, w większości po stronie izraelskiej. We wtorek przy pomocy egipskich mediatorów udało się wynegocjować rozejm.

W czwartek Palestyńczycy obchodzili 30 rocznicę proklamowania 15 listopada 1988 roku przez ówczesnego przywódcę Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasera Arafata Deklaracji Niepodległości państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku; w deklaracji uznano jednocześnie prawo Izraela do własnego państwa w regionie. (PAP)