statystyki

Zbiorowe mogiły w Iraku ponurą pamiątką po dżihadystach

autor: Jakub Kapiszewski07.11.2018, 07:58; Aktualizacja: 07.11.2018, 08:01
Irak

95 miejsc pochówku ofiar znaleziono w irackiej prowincji Niniwa.źródło: ShutterStock

Na razie w Iraku odnaleziono ponad 200 takich miejsc. Może w nich spoczywać nawet 12 tys. ofiar Państwa Islamskiego.

P aństwo Islamskie sprawowało kontrolę nad zachodnią i północną częścią Iraku między 2014 a 2017 r. Świat dowiadywał się o dokonywanych tam zbrodniach – w tym o egzekucjach – z filmów propagandowych produkowanych przez samą organizację i z nielicznych doniesień z opanowanych przez nią terenów. Udokumentowanie wszystkich jest możliwe dopiero teraz, po likwidacji samozwańczego kalifatu.

Ponurym świadectwem terroru dżihadystów są zbiorowe mogiły, którymi zajmuje się specjalnie stworzona do tego celu jednostka w irackiej administracji (Dyrektorat ds. Zbiorowych Mogił). Wspólnie z ONZ opublikowała ona wczoraj pierwsze podsumowanie prowadzonych przez siebie działań.

Na razie udało się zidentyfikować 202 takie grobowiska zawierające od kilku do kilku tysięcy ofiar. „Są wśród nich kobiety, dzieci, osoby starsze i z niepełnosprawnościami, funkcjonariusze irackich sił zbrojnych i policji, a nawet robotnicy spoza Iraku” – czytamy w 19-stronicowym raporcie podsumowującym stan działań w tej ponurej dziedzinie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie