statystyki

USA: Wybory do Kongresu zadecydują o przyszłości szefa Pentagonu

autor: Radosław Korzycki05.11.2018, 06:59; Aktualizacja: 05.11.2018, 07:37
Co bardziej sceptyczni wobec rządu Trumpa eksperci są zdania, że międzynarodowy autorytet Ameryki spoczywa właśnie na generale Mattisie.

Co bardziej sceptyczni wobec rządu Trumpa eksperci są zdania, że międzynarodowy autorytet Ameryki spoczywa właśnie na generale Mattisie.źródło: ShutterStock

Zmiana na stanowisku sekretarza obrony, o której coraz głośniej mówi się w Waszyngtonie, będzie kluczowa z punktu widzenia starań Polski o Fort Trump.

Po wyborach do Kongresu mogą polecieć głowy co najmniej sześciu konstytucyjnych ministrów rządu Donalda Trumpa. O niemal pewnej dymisji prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa pisaliśmy na łamach DGP. Odejść ma też minister handlu Wilbur Ross – w związku z tym, że kończy 81 lat i jest po prostu zmęczony. Na liście osób do wymiany jest też uwikłany w skandale minister ochrony środowiska Ryan Zinke. Z perspektywy Warszawy kluczowe zmiany to te w pionie dyplomatyczno-obronnym.

Oficjalnie swoje wypowiedzenie złożyła Nikki Haley, ambasador USA przy ONZ. W przeciwieństwie do większości byłych pracowników ekipy Donalda Trumpa nie odchodzi w atmosferze konfliktu z prezydentem. Obiecała nawet, że będzie się angażować w jego reelekcyjną kampanię w 2020 r. Nie jest też tajemnicą, że spłaca pokaźny kredyt hipoteczny i ma mocno obciążone karty kredytowe, wobec czego praca w znacznie lepiej opłacanym sektorze prywatnym jest jej teraz bardzo potrzebna. Jednocześnie Haley skonfliktowana jest z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Johnem Boltonem, który jest uchem prezydenta i wyrasta na najważniejszą postać amerykańskiej polityki zagranicznej. Widać to, gdy analizuje się przebieg wizyty w Ameryce ministra Błaszczaka. Szef MON o budowie w Polsce Fort Trump rozmawiał z Boltonem i na jego autorytet się powoływał.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie