"Moje myśli są z członkami rodziny, przyjaciółmi i fanami (klubu piłkarskiego) związanymi z tragiczną katastrofą przed stadionem Leicester City w sobotni wieczór. Wszechobecne wyrazy żałoby są świadectwem tego, jak wiele ludzi zetknęło się z tymi, którzy byli na pokładzie" - napisała szefowa rządu.

W niedzielę wieczorem klub piłkarski Leicester City potwierdził, że Srivaddhanaprabha był wśród ofiar sobotniej katastrofy swojego śmigłowca w Leicester. Helikopter, na którego pokładzie były jeszcze cztery inne osoby, rozbił się w pobliżu King Power Stadium krótko po starcie po zakończonym meczu Premier League przeciwko West Ham United. Żadna z pięciu osób na pokładzie nie przeżyła wypadku.

Według oświadczenia policji hrabstwa Leicestershire w wypadku zginęła Polka - pasażerka Izabela Lechowicz, która sama także była doświadczonym pilotem i instruktorem lotnictwa. Pozostałymi ofiarami była dwójka współpracowników - Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare - oraz pilot Eric Swaffer. Formalna identyfikacja zmarłych dopiero nastąpi, ale policja już potwierdziła ich tożsamość.

W marcu Lechowicz znalazła się w grupie 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zostały wybrane przez polską ambasadę w Londynie w ramach plebiscytu #Polka100 zorganizowanego z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

"Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na Wyspach Brytyjskich" - podano w komunikacie opublikowanym na stronie placówki.

Policja podkreśliła, że rodziny Polki i pilota Erica Swaffera poprosiły o uszanowanie ich prywatności i zaapelowały o to, aby media nie próbowały się z nimi kontaktować.

Władze Leicester zapowiedziały jednocześnie, że we wtorek na stadionie zostanie wystawiona księga kondolencyjna, do której będą mogli wpisywać się kibice drużyny. Jednocześnie podjęto deczyję o odwołaniu zaplanowanego na ten sam dzień meczu pucharowego z Southampton.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)