Demonstranci około godziny 15 zebrali się na pl. Powstańców Warszawy skąd przeszli na plac Zamkowy. Tam za pomocą wysięgnika, na figurę króla założyli koszulkę z napisem "Konstytucja". W marszu uczestniczyło kilkaset osób, którzy mieli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej i z logo KOD. Część protestujących trzymała egzemplarze Konstytucji RP.

Wśród zebranych można było zobaczyć polityków opozycji: kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego (PO), wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), posła Michała Szczerbę (PO) i Barbarę Nowacką ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, a także aktorkę Dorotę Stalińską.

Manifestanci skandowali m.in.: "Konstytucja", "Zygmunt jest nasz", "Obronimy konstytucję", "Zygmunt z nami", "Wolność, równość, demokracja", "Wolne sądy", "Polska kolorowa, nie narodowa". Na niesionych transparentach można było przeczytać: "Idę na wybory w koszulce +konstytucja+". Widać było m.in. transparenty KOD z Lublina i Włocławka.

Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji pytany przez PAP o ubranie figury króla w koszulkę przez uczestników demonstracji KOD powiedział: "Urząd miasta przekazał nam informacje, że posiadają stosowne zezwolenia". Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się z rzecznikiem stołecznego ratusza.

Spod kolumny Zygmunta uczestnicy demonstracji wyruszyli przed gmach Sądu Najwyższego, aby - jak podkreślali - swoim protestem wesprzeć sędziów SN. Na miejscu, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego uczestnicy ustawili drabinę, na którą nałożyli koszulkę z napisem "Konstytucja".

Pod gmachem SN przemawiali, m.in. przedstawiciele oddziałów regionalnych KOD. Nawoływano do pójścia na wybory samorządowe. "To jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy tam się znaleźli i zagłosowali świadomie" - mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD.

W wystąpieniach pod sądem podkreślano, że do obrony konstytucji jest niezbędne zrozumienie wszystkich zasad, jakimi tu wszyscy hołdujemy. "Większość naszych współobywateli, którzy nawet jeżeli w chwili obecnej mają inne zdanie, nawet jeżeli w chwili obecnej pewnych rzeczy nie dostrzegają, są nadal naszymi przyjaciółmi, są nadal naszymi współobywatelami i musimy zrobić wszystko, aby ich przekonać" - apelowano.

Organizatorzy niedzielnej demonstracji zapowiedzieli, że szyją obecnie "wielką koszulkę" i być może wkrótce spotkają się przed Pałacem Kultury".

Demonstracja zakończyła się odśpiewaniem hymnu.

mchom/ dsr/ mark/ par/