statystyki

Ostatni akord w wojnie syryjskiej

autor: Jakub Kapiszewski06.09.2018, 07:48; Aktualizacja: 06.09.2018, 08:10
Na razie syryjskie wojsko zrzuca na prowincję ulotki z odezwą, aby przebywający na jej terenie wrócili na łono jedynej, prawowitej władzy w kraju.

Na razie syryjskie wojsko zrzuca na prowincję ulotki z odezwą, aby przebywający na jej terenie wrócili na łono jedynej, prawowitej władzy w kraju.źródło: ShutterStock

Rząd w Damaszku szykuje się do odbicia z rąk rebeliantów ostatniego kontrolowanego przez nich obszaru. Upadek Idlibu będzie oznaczał symboliczny koniec arabskiej wiosny w Syrii.

Dla prezydenta Baszara al-Asada Idlib jest jak cierń. Nie licząc północno-wschodniej części kraju, którą kontrolują obecnie syryjscy Kurdowie wspierani przez Stany Zjednoczone, Idlib to ostania połać Syrii wciąż pod władzą bojówek walczących od siedmiu lat o odsunięcie od władzy satrapy z Damaszku. Jeśli odbije prowincję z ich rąk, w kraju nie będzie już nikogo, kto sprzeciwiałby się jego rządom.

Z kolei dla Rosji i Iranu Idlib stanowi ukoronowanie kilku lat wysiłków mających na celu utrzymanie przy władzy syryjskiego prezydenta. Asadowi udało się odwrócić logikę konfliktu w 2015 r. wyłącznie dzięki pomocy Moskwy i Teheranu. Razem wygrali bitwę o Aleppo, a następnie piędź po piędzi zaczęli odbijać tereny kontrolowane przez opozycję. Gdyby nie Putin i Chamenei Asad prawdopodobnie już by nie rządził w Damaszku.

Ofensywa na Idlib może być jednak problematyczna. Na terenie tej niewielkiej – mniejszej od województwa opolskiego – prowincji ściśniętych jest bowiem ok. 3 mln ludzi, z czego połowa to uchodźcy wewnętrzni z innych części Syrii. Przeprowadzenie tu operacji wojskowej podobnej do tych z Aleppo lub Wschodniej Guty (okolic Damaszku) z ostrzałem artyleryjskim i bombardowaniem doprowadzi do dużej liczby ofiar wśród cywili.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie