statystyki

Ostatni akord w wojnie syryjskiej

autor: Jakub Kapiszewski06.09.2018, 07:48; Aktualizacja: 06.09.2018, 08:10
Na razie syryjskie wojsko zrzuca na prowincję ulotki z odezwą, aby przebywający na jej terenie wrócili na łono jedynej, prawowitej władzy w kraju.

Na razie syryjskie wojsko zrzuca na prowincję ulotki z odezwą, aby przebywający na jej terenie wrócili na łono jedynej, prawowitej władzy w kraju.źródło: ShutterStock

Rząd w Damaszku szykuje się do odbicia z rąk rebeliantów ostatniego kontrolowanego przez nich obszaru. Upadek Idlibu będzie oznaczał symboliczny koniec arabskiej wiosny w Syrii.

Dla prezydenta Baszara al-Asada Idlib jest jak cierń. Nie licząc północno-wschodniej części kraju, którą kontrolują obecnie syryjscy Kurdowie wspierani przez Stany Zjednoczone, Idlib to ostania połać Syrii wciąż pod władzą bojówek walczących od siedmiu lat o odsunięcie od władzy satrapy z Damaszku. Jeśli odbije prowincję z ich rąk, w kraju nie będzie już nikogo, kto sprzeciwiałby się jego rządom.

Z kolei dla Rosji i Iranu Idlib stanowi ukoronowanie kilku lat wysiłków mających na celu utrzymanie przy władzy syryjskiego prezydenta. Asadowi udało się odwrócić logikę konfliktu w 2015 r. wyłącznie dzięki pomocy Moskwy i Teheranu. Razem wygrali bitwę o Aleppo, a następnie piędź po piędzi zaczęli odbijać tereny kontrolowane przez opozycję. Gdyby nie Putin i Chamenei Asad prawdopodobnie już by nie rządził w Damaszku.

Ofensywa na Idlib może być jednak problematyczna. Na terenie tej niewielkiej – mniejszej od województwa opolskiego – prowincji ściśniętych jest bowiem ok. 3 mln ludzi, z czego połowa to uchodźcy wewnętrzni z innych części Syrii. Przeprowadzenie tu operacji wojskowej podobnej do tych z Aleppo lub Wschodniej Guty (okolic Damaszku) z ostrzałem artyleryjskim i bombardowaniem doprowadzi do dużej liczby ofiar wśród cywili.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie