statystyki

Europa nie radzi sobie z migrantami

autor: Magdalena Cedro04.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:15
Frontex do pomocy w walce z przemytnikami ludzi angażuje samych migrantów.

Frontex do pomocy w walce z przemytnikami ludzi angażuje samych migrantów.źródło: ShutterStock

Zmiany w unijnym prawie mają umożliwić skuteczne odsyłanie niechcianych przybyszów do ich krajów. Obecnie jest z tym najgorzej od lat.

Migracja tego lata ponownie znalazła się w centrum wydarzeń w Europie. Powody są co najmniej dwa. Włoski rząd rozpętał awanturę, żądając od innych krajów członkowskich przyjmowania uratowanych na Morzu Śródziemnym. Rzym ostrzega, że brak reakcji UE na apele doprowadzi do zawetowania przez Włochy unijnego budżetu po 2020 r. Kolejny kłopot to rosnąca presja migracyjna na Hiszpanię w związku z ograniczeniem dwóch innych szlaków: do Włoch właśnie i na greckie wyspy.

Do tych problemów z pewnością odniesie się szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym orędziu o stanie UE, które wygłosi w Parlamencie Europejskim 12 września. W tym czasie KE ma opublikować także projekt zmian w rozporządzeniu, które reguluje działanie unijnej agencji Frontex, odpowiadającej za ochronę granic. Celem noweli ma być w pierwszej kolejności poprawienie efektywności odsyłania do krajów pochodzenia tych, którym odmówiono azylu w Europie lub którzy przebywają tu nielegalnie. Nowelizacja najprawdopodobniej wzmocni uprawnienia Frontexu w tym zakresie oraz będzie prowadzić do utworzenia spójnego systemu zarządzania powrotami w całej UE.

Obecnie z odsyłaniem migrantów nie jest najlepiej. Według analizy ryzyka na 2018 r. opracowanej przez Frontex w zeszłym roku w UE udało się przeprowadzić niewiele ponad 150 tys. powrotów do krajów trzecich, podczas gdy kraje członkowskie łącznie wydały prawie 280 tys. decyzji w tej sprawie. To najniższa liczba odesłań od 2012 r.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie