statystyki

Północnokoreański socjalizm z ludzką twarzą

autor: Jakub Kapiszewski29.08.2018, 07:26; Aktualizacja: 29.08.2018, 07:34
Kim idzie drogą, którą kroczyli dawni liderzy bloku komunistycznego

Kim idzie drogą, którą kroczyli dawni liderzy bloku komunistycznegoźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MAST IRHAM

Kim Dzong Un chce zreformować gospodarkę swojego kraju, utrzymując się jednocześnie przy władzy. Zadanie trudne, ale wykonalne

Jedną z podstawowych przeszkód na drodze do osiągnięcia tego celu jest pozbycie się dławiących północnokoreańską gospodarkę sankcji. W tym celu Kim Dzong Un prowadzi od pewnego czasu ofensywę dyplomatyczną, której elementem były trzy spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, dwa z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem oraz jedno z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

A to nie kon iec, bo na połowę września zostało zaplanowane trzecie spotkanie z głową państwa południowokoreańskiego. Zanim do niego dojdzie, na obchodach 70. rocznicy powstania Korei Północnej w Pjongjangu ma się pojawić także Xi Jinping. Dobre relacje z Pekinem są Pjongjangowi potrzebne, ponieważ Państwo Środka to największy partner handlowy Korei Północnej, a potencjalnie także naj większy sojusznik w walce o zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na kraj. Ocieplenie w relacjach z Południem jest kluczowe przez wzgląd na pomoc gospodarczą, jaką Seul jest gotowy świadczyć. Prezydent Moon Jae-in ogłosił niedawno plan wskrzeszenia specjalnej strefy ekonomicznej Kaesong, gdzie robotnicy z Północy mogą pracować w zakładach prowadzonych przez firmy z Południa.

Jednocześnie przywódca Korei Północnej stara się ostrożnie kierować gospodarkę w stronę modernizacji. Widać to chociażby w zmianie przekazu, jaki Kim Dzong Un kieruje do mieszkańców swojego kraju. W kwietniu ogłosił on sukces, a zarazem zakończenie dotychczasowej strategii rozwojowej państwa, znanej pod nazwą „byungjin” – czyli jednoczesny rozwój gospodarczy i budowa własnego oręża atomowego. Kim uznał, że ten drugi filar został ukończony, w związku z czym teraz nadszedł czas skupienia się na gospodarce.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie