statystyki

Północnokoreański socjalizm z ludzką twarzą

autor: Jakub Kapiszewski29.08.2018, 07:26; Aktualizacja: 29.08.2018, 07:34
Kim idzie drogą, którą kroczyli dawni liderzy bloku komunistycznego

Kim idzie drogą, którą kroczyli dawni liderzy bloku komunistycznegoźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MAST IRHAM

Kim Dzong Un chce zreformować gospodarkę swojego kraju, utrzymując się jednocześnie przy władzy. Zadanie trudne, ale wykonalne

Jedną z podstawowych przeszkód na drodze do osiągnięcia tego celu jest pozbycie się dławiących północnokoreańską gospodarkę sankcji. W tym celu Kim Dzong Un prowadzi od pewnego czasu ofensywę dyplomatyczną, której elementem były trzy spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, dwa z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem oraz jedno z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

A to nie kon iec, bo na połowę września zostało zaplanowane trzecie spotkanie z głową państwa południowokoreańskiego. Zanim do niego dojdzie, na obchodach 70. rocznicy powstania Korei Północnej w Pjongjangu ma się pojawić także Xi Jinping. Dobre relacje z Pekinem są Pjongjangowi potrzebne, ponieważ Państwo Środka to największy partner handlowy Korei Północnej, a potencjalnie także naj większy sojusznik w walce o zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na kraj. Ocieplenie w relacjach z Południem jest kluczowe przez wzgląd na pomoc gospodarczą, jaką Seul jest gotowy świadczyć. Prezydent Moon Jae-in ogłosił niedawno plan wskrzeszenia specjalnej strefy ekonomicznej Kaesong, gdzie robotnicy z Północy mogą pracować w zakładach prowadzonych przez firmy z Południa.

Jednocześnie przywódca Korei Północnej stara się ostrożnie kierować gospodarkę w stronę modernizacji. Widać to chociażby w zmianie przekazu, jaki Kim Dzong Un kieruje do mieszkańców swojego kraju. W kwietniu ogłosił on sukces, a zarazem zakończenie dotychczasowej strategii rozwojowej państwa, znanej pod nazwą „byungjin” – czyli jednoczesny rozwój gospodarczy i budowa własnego oręża atomowego. Kim uznał, że ten drugi filar został ukończony, w związku z czym teraz nadszedł czas skupienia się na gospodarce.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie