statystyki

Prezydent ma talent. Czas na odwagę

autor: Marcin Zaborowski10.08.2018, 07:30; Aktualizacja: 10.08.2018, 07:39
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

W przeciwieństwie do rządu i prezesa PiS, Andrzej Duda nie prowadzi polityki antyniemieckiej czy antyfrancuskiej. Dba też o zachowanie pozorów w relacjach z instytucjami unijnymi, włącznie z Radą Europejską, na czele której stoi Donald Tusk.

W ostatnich dwóch latach kadencji prezydenta Andrzeja Dudy międzynarodowe środowisko Polski będzie coraz trudniejsze. Będzie to wymagać silnego, niepartyjnego i jasnego przekazu ze strony prezydenta oraz zdolności do wywierania skutecznego wpływu na politykę zagraniczną. Duda powinien skoncentrować swe wysiłki na stymulowaniu inwestowania w samowystarczalność obronną i w rozwój europejskiej polityki bezpieczeństwa.

Jest marzec 2016 r. Od wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Andrzej Duda, upłynął blisko rok. Na świecie nikt o nim nie słyszał, za to nowy polski rząd Prawa i Sprawiedliwości traktowany jest z niechęcią i podejrzliwością. W tych okolicznościach prezydent Duda udaje się do Stanów Zjednoczonych z trudną misją. Za cztery miesiące w Warszawie ma się odbyć szczyt NATO, który zadecyduje o rotacyjnym stacjonowaniu wojsk amerykańskich i innych państw NATO w Polsce i w państwach bałtyckich. Decyzja ta była przygotowywana przez lata przez rząd koalicji PO-PSL, który miał wsparcie administracji prezydenta Baracka Obamy i znakomitej większości europejskich członków Sojuszu. Jednak w marcu 2016 r. polski rząd jest już w konflikcie z Unią Europejską, a w amerykańskim Departamencie Stanu jest postrzegany jako polska odmiana zwalczanego przez Waszyngton gabinetu Viktora Orbána.

Natowska maszyna administracyjna przygotowuje już co prawda komunikaty o umieszczeniu Sojuszu na wschodniej flance, ale formalnej decyzji jeszcze nie ma. Andrzej Duda ma przekonać Amerykę i sojuszników, że warto podtrzymać inwestycje w polskie bezpieczeństwo i że PiS nie stanowi zagrożenia dla demokracji w Polsce. W Waszyngtonie ma od początku pod górkę. W kalendarzu brakuje spotkania z Barackiem Obamą, wiceprezydentem Bidenem czy innymi członkami gabinetu. Poza tradycyjnymi spotkaniami z Polonią Duda odbywa publiczną debatę w klubie prasowym z ikonami amerykańskiego dziennikarstwa Joe'em Scarborough i Miką Brzezinski. To ratuje sytuację. Joe i Mika (prywatnie córka Zbigniewa Brzezińskiego, amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy’ego Cartera) prowadzą wspólnie cieszący się rekordową oglądalnością program „Morning Joe”, który należy do najbardziej opiniotwórczych programów w amerykańskiej telewizji. Oglądają go także członkowie administracji i kongresmeni. Duda dostaje więc szansę dotarcia do najbardziej opiniotwórczej części establishmentu w Waszyngtonie.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (11)

 • Inspektor Pracy(2018-08-10 17:31) Zgłoś naruszenie 100

  Panie Prezydencie ,mozna zrozumieć tak wiele ,polityka ,brak kasy --ale zmuszanie rozbotników zatrudnionych od bardzo młodych lat do pracy dluzszej niż 45 lat ,pracujących wg starych praw w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,rtęc ,nieb napięcia, wybuchowe i trujące gazy ,promieniowanie izotopowe ,hłlas,pył wznoszony i gorący ,nieb cisnienia i temp a nawet wszytsko to naraz z sobotami i świetami bez dni zamiennie wolnymi jak to za komuny bywalo....i Pan o tym slyszy i nie reaguje --nie wychodzi z inicjatywą ustawodawczą -emerytalną? Panie Prezydencie -to musi byc zalatwione inaczej sprawiedliwość nie bedzie sprawiedliwościa a sól solą.?

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-08-11 18:47) Zgłoś naruszenie 30

  Prawo juz jest ale sprawiedliwość?-- zmuszanie robotników zatrudnionych od bardzo młodych lat do pracy dluzszej niż 45 lat ,pracujących wg starych praw w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,rtęc ,nieb napięcia, wybuchowe i trujące gazy ,promieniowanie izotopowe ,hłlas,pył wznoszony i gorący ,nieb cisnienia i temp a nawet wszystko to naraz z sobotami i świetami bez dni zamiennie wolnymi jak to za komuny bywalo....i Pan o tym slyszy i nie reaguje --nie wychodzi z inicjatywą ustawodawczą -emerytalną? Panie Prezydencie -to musi byc zalatwione inaczej sprawiedliwość nie bedzie sprawiedliwościa ,sól solą.a człowieczeństwo -człowieczeństwem..

  Odpowiedz
 • patriota (2018-08-10 07:53) Zgłoś naruszenie 28

  z nieudacznika nigdy nie bedzie zbawca to stracona kadencja tyle zla co wyrzadzil nigdy nieda sie naprawic

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • i(2018-08-10 21:53) Zgłoś naruszenie 12

  Jaki on ma talent rzuca kasą na lewo i prawo nie swoją od tego trzeba zacząc tak jak wszyscy poprzednicy przed PIS to są pieniądze wygrane po tych co walczyli o niepodległą i suwerenną RP z niemcami ,wszystko poprzewracalo sie w glowach rządzących ,bezprawnie i pomimo ze rząd obecnie brzmi pod tytulem PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC NIESPRAWIEDLIWIE ROZRZUCA NASZĄ KASĄ RP I JESZCZE CIĄGNIE Z UE ,CO NIEZGODNIE JEST Z WYTYCZNYMI ABY NALEZEC DO UE POMIMO TEGO PO ZNAJOMOSCI 1 W ZUS WYDRUKOWANE WNIOSKI DLA GETTA CO POCHODZI JEGO ZONA 2RODAJE KASE DLA MATEK LENIUCHOW RAZEM ZE SWYMI DZIECMI ABY ZYLO IM SIE LEPIEJ ABY NIE SIĘGALI PO KASE ZE SKARBU PANSTWA 500 PLUS ,DODATKI MIESZKANIOWE ,A NAJLEPSZY POMYSL TO EMERYTURA ZACZWORKĘ DZIECI ,4 EMERYTURY NA NOWYCH ZASADACH POD PRZYMMUSEM ZE OTRZYMAMY PO 20 ,30 LATACH PRACY OCHLAPY,PIS POWINIEN SIE WZIĄSC DO WEYFIKACIJ TYCH CO PAZERNIE BRALI ROZWOD I CZERPALI Z TEGO ZYSKI BO OTRZYMYWALI Z TEGO ALIMENTY OBECNIE ICH DZIECI STOJĄ DOBRZE KAZDY PRACUJE ,I NIKT NIE POCZUWA SIE SPLACAC Z AMBICJĄ I HONOREM TEGO CO WCZESNIEJ BRAL I CO MY KTORZY PRZEPRACOWALISMY NP 30 LAT PRACY MAMY BRAC EMERYTURE TAKĄ CO BRALI ALIMENTY WCZESNIEJ TACY CO PRZEPRACOWALI NP 10 LAT CO TO JEST DO CHOLERY CZY TEN pis zwanyi slynny ze sprawiedliwosci bozej ma nami pogardac nie za latwo bog pokazal jak pan prezydent lapal hostię widocznie bog mial rację ze ten pan niesprawiedliwie z nami postępuje szczegolnie jak dotychczas stare prawo za komuny jest praxca w szczegolnych warunkach ,tak niema dla przodkow po walczących nie w getto ,lecz dla rp ,zwykli ludzie i wolną niepodleglą rp aby innym sie zylo godnie w swym kraju ,tak tez prezydent następny po innych nas zlekcewazył i najpierw byl pod presją pochodzenia swej zony a nas olal

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kukła(2018-08-11 07:14) Zgłoś naruszenie 02

  to prawda Odpustowo Jarmarczny PiSi Błazen

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Valdemort(2018-08-11 01:03) Zgłoś naruszenie 02

  każdy facet ma jedno jądro większe - ale złamas konstytucyjnych nie ma w ogóle jaj

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie