statystyki

Grób generała wreszcie doczeka się renowacji

autor: Tomasz Żółciak07.08.2018, 07:38; Aktualizacja: 07.08.2018, 07:43
Na problem zaniedbanych, często zapomnianych nagrobków bohaterów narodowych zwrócił niedawno uwagę premier Mateusz Morawiecki.

Na problem zaniedbanych, często zapomnianych nagrobków bohaterów narodowych zwrócił niedawno uwagę premier Mateusz Morawiecki.źródło: ShutterStock

Dzięki inicjatywie społecznej udało się zebrać pieniądze na odnowienie mogiły, w której, obok swej małżonki, spocznie zmarły przed kilkoma dniami szef Związku Powstańców Warszawskich – gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Z pomysłem zebrania funduszy wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, współtworzona przez powstańców. Fundacja zgromadziła już ponad 73 tys. zł na renowację zabytkowego, XIX-wiecznego grobowca na Powązkach, w tym 54 tys. zł poprzez zbiórkę publiczną zorganizowaną na portalu PolakPomaga.pl.

– Sprawą renowacji grobu zajęliśmy się w listopadzie zeszłego roku. Już w lutym otrzymaliśmy osobiste pełnomocnictwo generała w tej sprawie – opowiada Rafał Szczepański, prezes fundacji.

Zbiórka pieniędzy na portalu internetowym ruszyła ponad dwa miesiące temu, przy czym zdecydowanie przyspieszyła w weekend. – Najwyraźniej ludzi poruszyła śmierć generała i jego ostatnie wystąpienia w mediach, w którym zwracał się z przesłaniem głównie do ludzi młodych. Można powiedzieć, że zbiórka oprócz charakteru finansowego, ma też istotny walor edukacyjny, bo jednoczy ludzi w dobrym działaniu. To także hołd społeczny dla tej wielkiej postaci – wskazuje Szczepański.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie