statystyki

Grób generała wreszcie doczeka się renowacji

autor: Tomasz Żółciak07.08.2018, 07:38; Aktualizacja: 07.08.2018, 07:43
Na problem zaniedbanych, często zapomnianych nagrobków bohaterów narodowych zwrócił niedawno uwagę premier Mateusz Morawiecki.

Na problem zaniedbanych, często zapomnianych nagrobków bohaterów narodowych zwrócił niedawno uwagę premier Mateusz Morawiecki.źródło: ShutterStock

Dzięki inicjatywie społecznej udało się zebrać pieniądze na odnowienie mogiły, w której, obok swej małżonki, spocznie zmarły przed kilkoma dniami szef Związku Powstańców Warszawskich – gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Z pomysłem zebrania funduszy wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, współtworzona przez powstańców. Fundacja zgromadziła już ponad 73 tys. zł na renowację zabytkowego, XIX-wiecznego grobowca na Powązkach, w tym 54 tys. zł poprzez zbiórkę publiczną zorganizowaną na portalu PolakPomaga.pl.

– Sprawą renowacji grobu zajęliśmy się w listopadzie zeszłego roku. Już w lutym otrzymaliśmy osobiste pełnomocnictwo generała w tej sprawie – opowiada Rafał Szczepański, prezes fundacji.

Zbiórka pieniędzy na portalu internetowym ruszyła ponad dwa miesiące temu, przy czym zdecydowanie przyspieszyła w weekend. – Najwyraźniej ludzi poruszyła śmierć generała i jego ostatnie wystąpienia w mediach, w którym zwracał się z przesłaniem głównie do ludzi młodych. Można powiedzieć, że zbiórka oprócz charakteru finansowego, ma też istotny walor edukacyjny, bo jednoczy ludzi w dobrym działaniu. To także hołd społeczny dla tej wielkiej postaci – wskazuje Szczepański.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie