Dzięki inicjatywie społecznej udało się zebrać pieniądze na odnowienie mogiły, w której, obok swej małżonki, spocznie zmarły przed kilkoma dniami szef Związku Powstańców Warszawskich – gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.
Z pomysłem zebrania funduszy wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, współtworzona przez powstańców. Fundacja zgromadziła już ponad 73 tys. zł na renowację zabytkowego, XIX-wiecznego grobowca na Powązkach, w tym 54 tys. zł poprzez zbiórkę publiczną zorganizowaną na portalu PolakPomaga.pl.
– Sprawą renowacji grobu zajęliśmy się w listopadzie zeszłego roku. Już w lutym otrzymaliśmy osobiste pełnomocnictwo generała w tej sprawie – opowiada Rafał Szczepański, prezes fundacji.
Reklama
Zbiórka pieniędzy na portalu internetowym ruszyła ponad dwa miesiące temu, przy czym zdecydowanie przyspieszyła w weekend. – Najwyraźniej ludzi poruszyła śmierć generała i jego ostatnie wystąpienia w mediach, w którym zwracał się z przesłaniem głównie do ludzi młodych. Można powiedzieć, że zbiórka oprócz charakteru finansowego, ma też istotny walor edukacyjny, bo jednoczy ludzi w dobrym działaniu. To także hołd społeczny dla tej wielkiej postaci – wskazuje Szczepański.

Reklama
W zeszłym tygodniu fundacja wstępnie porozumiała się w sprawie wspólnej renowacji grobu z dyrektor gabinetu prezydent Warszawy Renatą Wiśniewską oraz dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. – W piątek przedstawiliśmy ratuszowi i muzeum dwustronicowy projekt porozumienia odnośnie planowanej renowacji mogiły. Zadeklarowaliśmy, że przekażemy środki ze zbiórki na wskazane przez miasto lub muzeum konto – mówi Rafał Szczepański.
Ratusz potwierdza chęć finansowego uczestnictwa w przedsięwzięciu. Zwłaszcza że szacunki dotyczące odnowienia grobu są różne – w dyskusjach padają kwoty od ponad 70 tys. do 83 tys. zł. – Miasto dołoży brakującą kwotę, szczegóły porozumienia są ustalane. Na tę chwilę kluczowa dla nas jest sprawa pogrzebu, odbyliśmy już w tej sprawie spotkanie z rodziną pana generała i Związkiem Powstańców Warszawskich – mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.
Do inicjatywy dołączy też Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak powiedział PAP Jan Ołdakowski, na miejsce pochówku już wysłano wolontariuszy, którzy oczyścili grób przed zbliżającym się pogrzebem generała.
– Lepiej późno niż wcale – mówi Zbigniew Galperyn ze Związku Powstańców Warszawskich.
Na problem zaniedbanych, często zapomnianych nagrobków bohaterów narodowych zwrócił niedawno uwagę premier Mateusz Morawiecki. – We współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wprowadzimy zmiany prawa, które pozwolą stworzyć spis grobów powstańców warszawskich oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego i objąć je specjalną ochroną państwa – zapowiedział szef rządu.
Tyle że jako pierwsza z taką inicjatywą wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Jej przedstawiciele w ubiegłym tygodniu złożyli w Sejmie gotowy projekt ustawy w sprawie zapewnienia ochrony państwowej dla miejsc pochówku bohaterów narodowych.