statystyki

Chile powoli osądza zbrodnie przeszłości

autor: Joanna Kędzierska06.08.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:00
Rządy Pinocheta kosztowały życie 3200 osób, a 28 tys. poddano torturom. Wśród ofiar był Víctor Jara, chilijski Jacek Kaczmarski.

Rządy Pinocheta kosztowały życie 3200 osób, a 28 tys. poddano torturom. Wśród ofiar był Víctor Jara, chilijski Jacek Kaczmarski.źródło: ShutterStock

Chilijski sąd skazał na 15 lat więzienia ośmiu emerytowanych wojskowych winnych tortur i śmierci popularnego piosenkarza Víctora Jary. Dla Chilijczyków Jara był tym, kim dla Polaków Jacek Kaczmarski – legendą, a przy tym człowiekiem orkiestrą. Kierował teatrem i wykładał na uniwersytecie. Pisał teksty piosenek i wiersze, które komentowały rzeczywistość.

Pochodzący z ubogiej rodziny artysta samodzielnie rozwijał swój talent. Był twarzą chilijskiej lewicy. Na sprawiedliwość czekał 45 lat. Równie długo czekało zresztą wiele innych ofiar junty Augusta Pinocheta, a część z nich nie doczekała się jej do dziś. Chociaż Chile to nowoczesny kraj, przypominający bardziej jedno z państw europejskich niż latynoskich, rany zadane społeczeństwu przez dyktaturę Pinocheta pozostają niezabliźnione.

Jara został zamordowany 45 lat temu w ramach represji rozpoczętych zaraz po zamachu stanu 1973 r. przeprowadzonym przez Pinocheta, a wspieranym przez CIA. Sympatyzował z lewicowym, obalonym w wyniku puczu rządem Salvadora Allendego. Na swoją zgubę aresztowano go zaraz po przewrocie 11 września. Był torturowany. Oprawcy połamali mu palce, by – jak mu oświadczyli – nigdy już nie mógł grać na gitarze. Zatrzymano go wraz z jego studentami i innymi profesorami na uniwersytecie i przewieziono na stadion narodowy, z którego Pinochet zrobił obóz koncentracyjny.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Zbyszek(2018-08-06 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jara był tym, kim dla Polaków Jacek Kaczmarski ....Jacek Kaczmarski nie był lewakiem,nie nabrał się na opowieści o Leninie i cudddownym ustroju zwanym komunizmem ,jak chilijscy lewicowcy,którzy chcieli ze swojego kraju zrobić drugą Kubę i ekspozyturę ZSRR.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie