statystyki

Chile powoli osądza zbrodnie przeszłości

autor: Joanna Kędzierska06.08.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:00
Rządy Pinocheta kosztowały życie 3200 osób, a 28 tys. poddano torturom. Wśród ofiar był Víctor Jara, chilijski Jacek Kaczmarski.

Rządy Pinocheta kosztowały życie 3200 osób, a 28 tys. poddano torturom. Wśród ofiar był Víctor Jara, chilijski Jacek Kaczmarski.źródło: ShutterStock

Chilijski sąd skazał na 15 lat więzienia ośmiu emerytowanych wojskowych winnych tortur i śmierci popularnego piosenkarza Víctora Jary. Dla Chilijczyków Jara był tym, kim dla Polaków Jacek Kaczmarski – legendą, a przy tym człowiekiem orkiestrą. Kierował teatrem i wykładał na uniwersytecie. Pisał teksty piosenek i wiersze, które komentowały rzeczywistość.

Pochodzący z ubogiej rodziny artysta samodzielnie rozwijał swój talent. Był twarzą chilijskiej lewicy. Na sprawiedliwość czekał 45 lat. Równie długo czekało zresztą wiele innych ofiar junty Augusta Pinocheta, a część z nich nie doczekała się jej do dziś. Chociaż Chile to nowoczesny kraj, przypominający bardziej jedno z państw europejskich niż latynoskich, rany zadane społeczeństwu przez dyktaturę Pinocheta pozostają niezabliźnione.

Jara został zamordowany 45 lat temu w ramach represji rozpoczętych zaraz po zamachu stanu 1973 r. przeprowadzonym przez Pinocheta, a wspieranym przez CIA. Sympatyzował z lewicowym, obalonym w wyniku puczu rządem Salvadora Allendego. Na swoją zgubę aresztowano go zaraz po przewrocie 11 września. Był torturowany. Oprawcy połamali mu palce, by – jak mu oświadczyli – nigdy już nie mógł grać na gitarze. Zatrzymano go wraz z jego studentami i innymi profesorami na uniwersytecie i przewieziono na stadion narodowy, z którego Pinochet zrobił obóz koncentracyjny.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Zbyszek(2018-08-06 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jara był tym, kim dla Polaków Jacek Kaczmarski ....Jacek Kaczmarski nie był lewakiem,nie nabrał się na opowieści o Leninie i cudddownym ustroju zwanym komunizmem ,jak chilijscy lewicowcy,którzy chcieli ze swojego kraju zrobić drugą Kubę i ekspozyturę ZSRR.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie