Wojna handlowa USA – Chiny nabiera tempa

autor: Bartłomiej Niedziński02.08.2018, 07:19; Aktualizacja: 02.08.2018, 07:45
Donald Trump i Xi Jinping

Donald Trump i Xi Jinpingźródło: ShutterStock

Trump chce doprowadzić do sytuacji, w której Pekin nie będzie miał jak odpowiedzieć

Stany Zjednoczone podbijają stawkę w wojnie handlowej z Chinami. Administracja Donalda Trumpa rozważa obłożenie produktów importowanych z Chin o wartości 200 mld dol. 25-proc. cłem, a nie 10-proc., jak dotychczas planowano. Mogłoby ono wejść w życie już we wrześniu.

Chodzi o listę ponad 6 tys. towarów – wśród nich żywność, chemikalia, ale też wiele produktów konsumenckich, jak meble, dywany, ubrania, rowery czy kosmetyki – którą 11 lipca przedstawił amerykański reprezentant ds. handlu Robert Lighthizer. Ta lista to riposta Waszyngtonu na to, że Pekin odpowiedział na pierwszy cios w wojnie handlowej – 25-proc. stawkę na import z Chin o wartości 34 mld dol. (cła amerykańskie i analogicznej wysokości chińskie weszły w życie 6 lipca).

Dotychczas jednak była mowa o tym, że na import o wartości 200 mld dol. zostanie nałożona stawka 10-proc. Tymczasem Bloomberg podał wczoraj, powołując się na źródła w adminis tracji, że może zostać ona ustalona na poziomie 25 proc., a decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona lada dzień. Do 30 sierpnia trwają publiczne konsultacje w kwestii podniesienia ceł, co oznacza, że teoretycznie mogłyby one obowiąz ywać już na początku września, choć zwykle okres między zakończeniem konsultacji a wejściem w życie wynosi kilka tygodni.

Nie czekając na oficjalne potwierdzenie doniesień Bloomberga, chińskie władze już ostrzegły, że nie pozostaną bierne. – Amerykańska presja i szantaż nie przyniosą żadnego efektu. Jeśli Stany Zjednoczone będą robić dalsze kroki prowadzące do eskalacji, Chiny nieuchronnie podejmą kontrdziałania i będą zdecydowanie bronić uzasadnionych racji – oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • demokracja amerykańska wzorcem dla innych(2018-08-02 07:32) Zgłoś naruszenie 11

    Największy bankrut świata miota się aby zmniejszyć wielkość długu w Chinach. Rok temu długi tego bankruta wynosiły 20 162 176 797 904,13 $ i cały czas lawinowo rosną. Początek wielkiego zadłużania nastąpił w roku 1989, gdy za "free" otrzymali państwa z rozpadu Układu Warszawskiego. Są jednak święcie przekonani że są największą światową potęgą. Oczywiście pod względem wielkości zadłużenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie