statystyki

Powstaniec warszawski: Dzisiaj najgorsza jest samotność [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak01.08.2018, 06:26; Aktualizacja: 01.08.2018, 08:19
Czy Powstanie Warszawskie dzisiaj łączy czy jednak dzieli?

Czy Powstanie Warszawskie dzisiaj łączy czy jednak dzieli?źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Z 15-osobowej drużyny, z którą przystąpiłem do walki, zginęło sześciu. Czterdzieści procent. To niewyobrażalne, ale niestety taka była sytuacja – wspomina Eugeniusz Tyrajski . Młodym ludziom radzi, by żyli w zgodzie z własnym sumieniem.

Czy Powstanie Warszawskie dzisiaj łączy czy jednak dzieli?

Niektóre osoby wyrażają opinie, może niedosłownie negatywne, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Powody bywają różne, w końcu straty były ogromne, zginęło mnóstwo ludzi. Ale ja mam na to swój pogląd. Podejrzewam, że nasi dowódcy doprowadzili do wybuchu Powstania, bo chcieli uprzedzić Rosjan w oswobadzaniu Warszawy. Oczywiście skutki Powstania były straszne. Ale ta chęć wystąpienia przed Rosjanami w roli gospodarza przyspieszyła decyzję o rozpoczęciu Powstania.

Eugeniusz Tyrajski

Eugeniusz Tyrajski

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wielu jego uczestników do dziś nie radzi sobie z tą traumą.

Ja zaczynałem walkę na Wyścigach na Służewcu, batalion „Karpaty”. Batalion miał za zadanie opanowanie tego terenu. Ale nas było ok. 300, a Niemców dwa razy więcej, do tego lepiej uzbrojonych. Liczyliśmy na efekt zaskoczenia, ale po paru godzinach Niemcy się zorganizowali i zaczęli nas wypychać. Z 15-osobowej drużyny, z którą przystąpiłem do walki, zginęło sześciu. 40 procent. To niewyobrażalne, ale taka była sytuacja. Zawsze, w związku z tymi wydarzeniami, wspominam mojego serdecznego przyjaciela Kazia Tesławskiego ps. Racuch, który na pół godziny przed wybuchem walk stał jakiś taki zasępiony. Spytałem go, co mu dolega. A on na to: „A wiecie co, tu to lepiej dostać od razu w łeb niż zostać rannym”. No bo skąd miałaby nadejść pomoc dla takiej osoby? Kazio zginął jako pierwszy z naszej kompanii. Tak jakby przewidział własną śmierć.

Dziennik Gazeta Prawna

Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie