Czaputowicz pytany o funkcjonowanie Trójkąta Weimarskiego odpowiedział, że Polska jest zwolennikiem "odnowienia" tego formatu i organizowania spotkań w jego ramach. Jak ocenił Polska ma inną, niż Francja wizję UE. Jak dodał bliższa polskiemu stanowisku jest wizja UE prezentowana przez Niemcy.

"Jeżeli jest taka różnica stanowisk i wizji, jak występuje teraz miedzy Polską a Francją trudno o jakieś konstruktywne dyskusje" - zaznaczył minister.

Pytany o najbliższe spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego przypomniał, że odbyło się niedawno spotkanie wiceministrów SZ i wyraził nadzieję na wizytę prezydenta Francji w grudniu przy okazji COP24 w Katowicach. Jak dodał częste są w ostatnim czasie spotkania między kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a premierem Mateuszem Morawieckim.

"Spodziewam się w przyszłym miesiącu wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa w Polsce. Będziemy rozmawiać i ten dialog cały czas trwa" - zapewnił Czaputowicz.

Ostatnie spotkanie premiera Mateusza Morawiecki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel miało miejsce na początku lipca w Londynie, podczas szczytu procesu berlińskiego. Natomiast ostatnia wizyta Maasa w Warszawie miała miejsca w połowie marca - po zaprzysiężeniu nowego rządu przez kanclerz Niemiec - i bezpośrednio poprzedziła wizytę Angeli Merkel w Polsce.