statystyki

Izrael. Państwo narodowe czy nowy apartheid

autor: Michał Potocki23.07.2018, 06:38; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:20
Ustawa uderza też w społeczności Beduinów i Druzów

Ustawa uderza też w społeczności Beduinów i Druzówźródło: ShutterStock

Opozycja krytykuje, że izraelscy Arabowie staną się obywatelami drugiej kategorii. Rząd odpowiada, że rację ma większość, a nie mniejszości.

Przy wtórze ulicznych protestów i oskarżeń o wprowadzanie apartheidu do prawodawstwa izraelski parlament przyjął lansowaną przez prawicowy rząd ustawę zasadniczą o Izraelu jako państwie narodowym narodu żydowskiego. „To koniec Izraela, jaki znamy” – napisał Bradley Burston, publicysta liberalnego dziennika „Ha-Arec”. A Unia Europejska wyraziła obawę, że przepisy mogą zaszkodzić izraelsko-palestyńskiemu procesowi pokojowemu.

W Izraelu nie ma jednolitej konstytucji. Po utworzeniu państwa w 1948 r. ze względu na spory między świeckimi i religijnymi Żydami nie udało się jej uchwalić. Zamiast tego funkcjonuje 16 „chukej ha-jesod”, ustaw zasadniczych, opisujących najważniejsze aspekty funkcjonowania państwa i mających rangę prawa konstytucyjnego. Ustawę nr 16, przyjętą w czwartek, promowali premier Benjamin Netanjahu oraz minister edukacji i diaspory Naftali Bennett.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie