statystyki

Izrael. Państwo narodowe czy nowy apartheid

autor: Michał Potocki23.07.2018, 06:38; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:20
Ustawa uderza też w społeczności Beduinów i Druzów

Ustawa uderza też w społeczności Beduinów i Druzówźródło: ShutterStock

Opozycja krytykuje, że izraelscy Arabowie staną się obywatelami drugiej kategorii. Rząd odpowiada, że rację ma większość, a nie mniejszości.

Przy wtórze ulicznych protestów i oskarżeń o wprowadzanie apartheidu do prawodawstwa izraelski parlament przyjął lansowaną przez prawicowy rząd ustawę zasadniczą o Izraelu jako państwie narodowym narodu żydowskiego. „To koniec Izraela, jaki znamy” – napisał Bradley Burston, publicysta liberalnego dziennika „Ha-Arec”. A Unia Europejska wyraziła obawę, że przepisy mogą zaszkodzić izraelsko-palestyńskiemu procesowi pokojowemu.

W Izraelu nie ma jednolitej konstytucji. Po utworzeniu państwa w 1948 r. ze względu na spory między świeckimi i religijnymi Żydami nie udało się jej uchwalić. Zamiast tego funkcjonuje 16 „chukej ha-jesod”, ustaw zasadniczych, opisujących najważniejsze aspekty funkcjonowania państwa i mających rangę prawa konstytucyjnego. Ustawę nr 16, przyjętą w czwartek, promowali premier Benjamin Netanjahu oraz minister edukacji i diaspory Naftali Bennett.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie