Tak gniją samorządy: Misiewicze w spółkach, propaganda mediów, łamanie procedur

autor: Andrzej Andrysiak22.07.2018, 09:00
Bo opowieści o tym, że „środowisko samo się oczyści”, znamy z innej bajki. Tej o sądach.

Bo opowieści o tym, że „środowisko samo się oczyści”, znamy z innej bajki. Tej o sądach.źródło: ShutterStock

Jedna z 2478 gmin w Polsce. Sześć tysięcy mieszkańców, jedna większa miejscowość, a reszta wsie. Mieszkańcy mocno starsi, przedsiębiorczości jak na lekarstwo, jedynie dyskontów przybywa. Jest trochę pieniędzy z Unii, więc są nowe chodniki, kostka na rynku, kanalizacja, wodociągi do wsi za lasem. Szkoła wyładniała, przedszkole także. I oto na nowych, równych ulicach, nocą gaśnie uliczne oświetlenie. W całej gminie. W następne noce także. Zaniepokojeni mieszkańcy pędzą do urzędu, ale tam dowiadują się, że nic się nie zepsuło, wójt kazał wyłączać, a rada się z nim zgodziła. Jak to kazał – pytają – to w nocy nie będzie światła na ulicach? Nie, odpowiada urząd. Wójt zarządził oszczędności. A ile ma być tych oszczędności? – dopytują. Nie wiadomo, odpowiedź jest rozbrajająco szczera, przyjdą rachunki, to się zobaczy. Ale jakieś będą. Wracają więc ludzie do domów, rozmyślając o XXI w., elektryfikacji za komuny, zlikwidowanych pekaesach, zamkniętym posterunku policji i kolejnej oczywistości cywilizacyjnej, której lokalna władza właśnie ich pozbawiła.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (22)

  • dorta29(2018-07-22 09:40) Zgłoś naruszenie 2014

    samorządy w Polsce to patologia ja się dziwię, że rząd się jeszcze za nie nie wziął, ustawiane przetargi, zatrudnianie po znajomości, inwestycję dopiero przed wyborami, a tam gdzie rządzi np. mniejszość to trzeba mieć obywatelstwo niemieckie, aby pracować w Polsce urzędzie (tj. podwójne), jakieś nazwy miejscowości niemieckie w Polsce, co to ma być, patrioci to zamalowują, a ci dalej stawiają nowe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • szninkiel(2018-07-22 13:33) Zgłoś naruszenie 153

    W większości rodzina na urzędach: Tata, Mama syn córka synowa i zięć Nie ma siły przebicia, wójt, burmistrz ma być wygodny dla urzędników nie dla społeczeństwa. W większości to potomkowie starych komunistów, zwolenników SLD PSL PO, dotyczy to mojej okolicy. Jeśli tak jest w skali kraju to mamy przechlapane. Podobnie w Policji i Sądach i Prokuraturze.

    Odpowiedz
  • lapac zlodzieja(2018-07-22 09:44) Zgłoś naruszenie 1213

    samo to ze to pisielec to juz pewne ze zlodziej

    Odpowiedz
  • Nie tak wygląda samorząd - nadal rządzi PO i PSL (2018-07-22 18:43) Zgłoś naruszenie 113

    Przesłałam komentarz i się wcale nie ukazał. Powtórzę więc główną tezę - ten artykuł jest dziwny. Autor nie wiem, że obecnie w samorządach rządzą wójtowie i burmistrzowie z PO i PSL, SLD lub komitetów podobno bezpartyjnych ale jakoś dziwnie powiązanych z PO i PSL.to co autor opisuje patologie , które od lat są ich dziełem, a przeinaczył, że to robi PiS? U mnie od 16 lat rządzą ci powiązani ze wszystkimi, ale nie z PiS, a jeszcze dłużej wójtami w większości są ci z PSL. Nie ma na nich siły. W skrócie też trzeba napisać, że jak teraz jest jakiś w PiS-u burmistrz, czy wójt, to ma na karku radę z opozycji, która rządzi jak chce i blokuje jak totalna opozycja. Obserwuję taki przykład w jednej z gmin, gdzie rada mając 1 głos więcej niż ekipa współpracująca z burmistrzem z PiS-u, wszystko mu blokuje: nie dostaje absolutorium, zarabia tyle co dyrektor podległej mu szkoły podstawowej, mają wszystkich swoich przewodniczących w radzie, zabrali burmistrzowi nawet pieniądze na promocję miasta (bo będzie miał na kampanię wyborczą - tak twierdzą), nie chcą zgodzić się na inwestycję w ciągi - pieszo rowerowe i chodniki z dofinansowaniem 16 mln zł, bo będzie miał burmistrz sukces przed wyborami. Oficjalnie twierdzą, że wyłoniony po piątym przetargu jedyny wykonawca jest za drogi. To są patologie, więc o czym ten autor artykułu pisze? Pomyliło mu się, czy zgłupiał do szczętu? Pisowscy burmistrzowie i wójtowie nie są w stanie nic zrobić, bo samorzady są opanowane przez poprzedników przyklejonych układami od dziesiątków lat!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A Samorzady miały być APOLITYCZNE(2018-07-22 12:29) Zgłoś naruszenie 112

    Miała być Idea Dobrych Gospodarzy..... ale gdzie tam. Druga sprawa PROCEDURY.... kiedyś wdrażano dobre procedury ISO . Kazdy znał i był okreslony jasny tryb. Ale Władze brzydzą się jakimiś schematami. Ma być po uważaniu Włastii ....jak za Komuny. Władza tak postanowiła i kaniec.

    Odpowiedz
  • mee(2018-07-22 11:11) Zgłoś naruszenie 104

    Dokładnie tak jest b. komentatorze. Nie wolnu krytykować ordo iuris i prawaków płci obojga.

    Odpowiedz
  • Wredna miernota(2018-07-22 14:48) Zgłoś naruszenie 85

    Czemu artykuł nie ma podpisu: "Materiał wyborczy, sponsorowany przez PiS"? Jeśli nie jest opłacony, to jest co najmniej przykładem "pożytecznego idiotyzmy". Niektóre samorządy mają wady- więc pomóżmy władzuni zaorać wszystkie i zmienić małe wady w jedną wielką centralnie sterowaną wadę!

    Odpowiedz
  • Ramonesca(2018-07-22 12:33) Zgłoś naruszenie 712

    Najlepszy artykuł reklamowy za PISem jaki czytałam, PSL i platformiana komuna zdegenerowała całą Polskę, tylko Kaczyński może to opanować.

    Odpowiedz
  • Andreas Hohenstein(2018-07-22 11:08) Zgłoś naruszenie 73

    Czytaj bardzo uważnie tę niemiecką gazetę to już nie ta sama jaka była kiedyś a co ona ma z Pisem ? NIC .

    Odpowiedz
  • Waldi(2018-07-22 12:23) Zgłoś naruszenie 60

    "rządzący jednoosobowo gminą buduje takie relacje, w których jak najwięcej ludzi, podmiotów, organizacji, grup jest od niego zależnych. " Artykuł trafia w sedno bo: Wójt zatrudnia rodzinę,która dosłownie nic nie potrafi. Mieszkańcy zadają skuteczności działania, więc wójt na spotkaniach obiecuję, że wynajmie kancelarię prawną do pisania decyzji żeby SKO lub WSA decyzji nie uchylił. Mimo że ma działać bezstronnie jawnie mówi ludziom ze działa przeciw inwestrom. Tak wygląda obraz polskiego samorządu...

    Odpowiedz
  • hola(2018-07-23 05:17) Zgłoś naruszenie 51

    A co, za postkomuchów było lepiej? Przecież to UW, KLD, SDRP, SLD, PSL PO rozkładali naszą gospodarkę. Już zapomnieli, jak zrobili z nas nędzarzy europy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bee(2018-07-22 13:05) Zgłoś naruszenie 48

    Samorządy, partie to to samo co ferajna ojczulka Rydzyka. Taki sam jest też PiS. Zawsze dobiera się swoich. Większość płaci rachunki na bandę przy korycie. To się nie zmieni. Pycha i Szmal - ludzie Rzymu tacy sami.

    Odpowiedz
  • wjw(2018-07-22 11:39) Zgłoś naruszenie 43

    A miało być tak samorządnie i gospodarnie...

    Odpowiedz
  • b. komentator(2018-07-22 10:23) Zgłoś naruszenie 27

    Szkoda czasu na komentowanie wyplwocin na tym potralu (GPW), skoro "GPW" stała się organem PiS ( jak ongiń "Trybuna Ludu" była organem PZPR) i dopuszcza tylko komentarze prawomyślne w rozumieniu PiS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Troll(2018-07-22 20:55) Zgłoś naruszenie 24

    Żaden ustròj nie zda w Polsxe egzaminu dopòki mieszkają tu Polacy

    Odpowiedz
  • a(2018-07-23 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    kary finansowe za przewleklosc z kpa oraz fakultatywnosc sko duzo by tu pomogly, od razu wsa na zyczenie

    Odpowiedz
  • Mc(2018-07-22 22:41) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie. Co się dzieje z firmą kopex???

    Odpowiedz
  • Matka polka50+(2018-07-24 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    CZY Z PRAWA CZY Z LEWA OD LAT MIEJSCOWA BIUROKRACJA PRZEJADA PODATKI LUDZI. NIE MA PIENIĘDZY NA DROGI,MOSTY,CHODNIKI A NA KOLEJNE BIURKA "KROLIKOW" I" POCIOTKOW" ZAWSZE SIĘ STOŁKI ZNAJDĄ.W MOIM MAŁYM GRAIDOLE POD WARSZAWA BURMISTRZ W SZKOLACH MA-3000 UCZNOW A SAMEJ KADRY I NAUCZYCIELI UTRZYMUJE W ILOŚCI- 2000 OSOB.A CO DRUGI UCZEN PO LEKCJACH BIEGA DO WIECZORA NA KOREPETYCJĘ. ALE TO JEST GRUPA NIE DO RUSZENIA BO TO JEST ELEKTORAT WYBORCZY TEGO BURMISTRZA.A DO TEGO WIĘKSZOŚĆ BUDŻETU IDZIE NA SOCJAL A NIE NA ROZWÓJ MIASTA.ROZBUCHANA BIUROKRACJA DO GRANIC MOZLIWOSCI ZŻERA LUDZKIE PODATKI I HAMUJE ROZWÓJ MIAST I GMIN .A BURMISTRZOWIE MIAST LEKKA REKA ZADŁUŻAJA NASTĘPNE POKOLENIA BEZ OPAMIETANIA LEWARUJAC DŁUGI OBLIGACJAMI BEZ ZGODY MIESZKAŃCÓW.

    Odpowiedz