Jak wskazuje MSZ, dyskusja o kontaktach dwustronnych – w tym w dziedzinie gospodarki, energetyki, współpracy kulturalnej – i kwestiach bezpieczeństwa będzie odbywać się w kontekście przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Od 2015 r. oba kraje łączy partnerstwo strategiczne.

Na godzinę 13.30 planowana jest wspólna konferencja prasowa obu ministrów w Kolegium Europejskim na warszawskim Natolinie.

Szef japońskiej dyplomacji weźmie wcześniej udział w odbywającej się tam dorocznej Naradzie Ambasadorów. Jego wystąpienie przed polskimi dyplomatami poświęcone będzie wyzwaniom globalnym.

Narada Ambasadorów, która rozpoczęła się w poniedziałek od wystąpienia Czaputowicza, poświęcona jest zadaniom polskiej polityki zagranicznej - odnoszącym się m.in. do sfery bezpieczeństwa, sytuacji w Unii Europejskiej oraz współpracy bilateralnej z głównymi partnerami Polski - oraz sposobom ich realizacji. Uczestniczy w niej ponad 70 ambasadorów i kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych, reprezentujących Polskę na całym świecie, kadra kierownicza MSZ oraz zaproszeni goście.

Dyplomaci spotkali się do tej pory m.in. z najwyższymi przedstawicielami polskich władz: prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierami Piotrem Glińskim i Jarosławem Gowinem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, a także marszałkami: Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Gościem Narady był ponadto szef MSZ Belgii Dider Reynders.