statystyki

Nowy minister na suche lata

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki21.06.2018, 07:23; Aktualizacja: 21.06.2018, 07:27
Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski


Szefem resortu rolnictwa został Jan Krzysztof Ardanowski. Zadanie: opracować program osłabiający skutki zmian klimatycznych

Już wiadomo, że skala suszy jest jedną z największych w ostatnich latach, co oznacza również ryzyko dużych strat w rolnictwie. Premier Mateusz Morawiecki mówił wczoraj, że bilans wodny, czyli różnica między wielkością opadów a zapotrzebowaniem na wodę dla upraw, jest ujemny i luka ta stale się zwiększa.

– W czerwcu jest do tej pory gorszy niż w najgorszych latach suchych 2006 i 2015 r., więc te straty mogą okazać się bardzo znaczne – mówił wczoraj szef rządu. Jak znaczne? Według Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w krytycznym 2006 r. plony z niektórych upraw były mniejsze nawet o jedną trzecią niż rok wcześniej.

Obecnie susza najbardziej zagraża uprawom zbóż, a także plantacjom truskawek oraz owoców rosnących na krzewach, w mniejszym stopniu sadom. Już ponad połowa całego areału upraw jest dotknięta suszą. W przypadku zbóż jarych to 65 proc. gruntów, na których dokonano zasiewów, a zbóż ozimych – niemal 49 proc. Z podobną skalą problemu borykają się plantatorzy owoców z krzewów, bo niedobór wody dotknął już blisko połowę plantacji.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie