Dzień wcześniej dotychczasowy premier Giorgi Kwirikaszwili zrezygnował z funkcji w związku ze sporem z liderem partii rządzącej i najbogatszym człowiekiem w kraju Bidziną Iwaniszwilim.

Kwirikaszwili tłumaczył, że rozbieżności dotyczyły polityki gospodarczej i "fundamentalnych kwestii".

36-letni Bachtadze jest ministrem finansów od listopada 2017 roku; wcześniej, od marca 2013 roku był szefem Gruzińskich Kolei.

Po otrzymaniu nominacji powiedział, że będzie kontynuował działania w kierunku pełnej integracji Gruzji z Europą, jak i reformy gospodarcze.

Bachtadze musi w ciągu siedmiu dni przedłożyć prezydentowi Giorgi Margwelaszwilemu listę członków swego nowego gabinetu. Prezydent ma kolejne siedem dni na przedłożenie parlamentowi do zatwierdzenia składu nowego rządu.

Iwaniszwili w maju wrócił do polityki, stając na czele GM-DG w związku z napięciami wśród członków partii na różnym tle.

W październiku 2012 roku założone przez niego Gruzińskie Marzenie zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, pokonując partię byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, lidera rewolucji róż z 2003 roku.

Koalicja Iwaniszwilego rozpadła się, ale GM-DG zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w 2016 roku, utrwalając tym samym swój status partii rządzącej w kraju, liczącym 3,7 mln obywateli.

Iwaniszwili w 2013 roku przestał być premierem i szefem partii, ale krytycy twierdzili, że nadal zakulisowo kierował krajem. (PAP)