statystyki

Sondaż DGP: Jeśli referendum konstytucyjne się powiedzie, wzmocni głowę państwa

autor: Grzegorz Osiecki07.05.2018, 07:32; Aktualizacja: 07.05.2018, 07:47

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W trakcie konwencji konstytucyjnej prezydent Andrzej Duda określił siedem obszarów, o które chce zapytać w plebiscycie. DGP za pośrednictwem panelu badawczego Ariadna zrobił to już teraz. Formułując pytania, uzupełniliśmy oficjalny przekaz o nieoficjalne informacje z Pałacu Prezydenckiego.

Z sondażu wynika, że Polacy chętnie wzmocniliby pozycję prezydenta. Gdyby referendum było wiążące, szef państwa wyszedłby z niego silniejszy politycznie. A nawet, gdyby wiążące nie było, a frekwencja byłaby przyzwoita, trudno byłoby dokonać w konstytucji innych zmian niż wzmacniające prezydenta. Dla innych nie byłoby politycznego mandatu.

Inne postulaty, o których umieszczeniu na liście pytań wspominał Andrzej Duda, jak zapis o wyższości prawa polskiego nad unijnym czy zapisanie obecnego podziału terytorialnego kraju, nie budzą już takich emocji. W ich przypadku co najmniej 40 proc. pytanych nie ma zdania. To pokazuje, że niekoniecznie mogą być one dobrym paliwem do tego, by referendum zakończyło się sukcesem. Z tych postulatów największym poparciem cieszy się pomysł wpisania do konstytucji ochrony ojcostwa.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obywatel(2018-05-08 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Z konstytucji powinny zniknąć przywileje zawodowe. A zatem art. 17 - cały do wykreślenia z konstytucji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie