statystyki

Będzie ocieplenie pomiędzy Koreami? Szczyt pełen niewiadomych

autor: Bartłomiej Niedziński26.04.2018, 07:16; Aktualizacja: 26.04.2018, 08:14
Obie Koree zadeklarowały chęć podpisania traktatu pokojowego formalnie kończącego wojnę koreańską 1950–1953

Obie Koree zadeklarowały chęć podpisania traktatu pokojowego formalnie kończącego wojnę koreańską 1950–1953źródło: ShutterStock

Ocieplenie w stosunkach między Koreami jeszcze nic nie oznacza. Północ już nieraz w przeszłości zwodziła świat

Jutrzejsze spotkanie Kim Dzong Una i Moon Jae-ina jest historycznym wydarzeniem, choćby dlatego, że to dopiero trzeci w dziejach szczyt z udziałem przywódców obu Korei. Ale to, czy doprowadzi on do przełomu w ich relacjach, jest już zupełnie inną sprawą. W stosunku do poprzednich spotkań też były duże oczekiwania, które patrząc z perspektywy, nie zostały spełnione.

W ostatnich tygodniach czy nawet dniach nastąpił prawdziwy wysyp gestów dobrej woli z obu stron – zaczynając od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, w których Północ nie tylko nie próbowała przeszkodzić, ale sama wzięła udział, przez jej deklarację o gotowości wstrzymania testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych i broni jądrowej na wyłączeniu kilka dni temu przez Południe antykomunistycznej propagandy. Co więcej, oba państwa zadeklarowały w zeszłym tygodniu chęć podpisania traktatu pokojowego formalnie kończącego wojnę koreańską 1950–1953.

Ale z tych obietnic i gestów nie należy wyciągać zbyt optymistycznych wniosków, bo nadal jest w nich wiele niejasności. Na pewno podczas jutrzejszego spotkania w Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej nie zostanie podpisany traktat pokojowy, lecz co najwyżej jakieś porozumienie o wstrzymaniu wrogich działań. Traktat może zostać zawarty tylko przez sygnatariuszy porozumienia o zawieszeniu broni z 1953 r., a więc również przez Stany Zjednoczone – i następnie ratyfikowany przez Kongres, co obecnie byłoby trudne – a sytuację komplikuje to, że Korea Północna i Południowa wzajemnie się nie uznają.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie