statystyki

Będzie ocieplenie pomiędzy Koreami? Szczyt pełen niewiadomych

autor: Bartłomiej Niedziński26.04.2018, 07:16; Aktualizacja: 26.04.2018, 08:14
Obie Koree zadeklarowały chęć podpisania traktatu pokojowego formalnie kończącego wojnę koreańską 1950–1953

Obie Koree zadeklarowały chęć podpisania traktatu pokojowego formalnie kończącego wojnę koreańską 1950–1953źródło: ShutterStock

Ocieplenie w stosunkach między Koreami jeszcze nic nie oznacza. Północ już nieraz w przeszłości zwodziła świat

Jutrzejsze spotkanie Kim Dzong Una i Moon Jae-ina jest historycznym wydarzeniem, choćby dlatego, że to dopiero trzeci w dziejach szczyt z udziałem przywódców obu Korei. Ale to, czy doprowadzi on do przełomu w ich relacjach, jest już zupełnie inną sprawą. W stosunku do poprzednich spotkań też były duże oczekiwania, które patrząc z perspektywy, nie zostały spełnione.

W ostatnich tygodniach czy nawet dniach nastąpił prawdziwy wysyp gestów dobrej woli z obu stron – zaczynając od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, w których Północ nie tylko nie próbowała przeszkodzić, ale sama wzięła udział, przez jej deklarację o gotowości wstrzymania testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych i broni jądrowej na wyłączeniu kilka dni temu przez Południe antykomunistycznej propagandy. Co więcej, oba państwa zadeklarowały w zeszłym tygodniu chęć podpisania traktatu pokojowego formalnie kończącego wojnę koreańską 1950–1953.

Ale z tych obietnic i gestów nie należy wyciągać zbyt optymistycznych wniosków, bo nadal jest w nich wiele niejasności. Na pewno podczas jutrzejszego spotkania w Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej nie zostanie podpisany traktat pokojowy, lecz co najwyżej jakieś porozumienie o wstrzymaniu wrogich działań. Traktat może zostać zawarty tylko przez sygnatariuszy porozumienia o zawieszeniu broni z 1953 r., a więc również przez Stany Zjednoczone – i następnie ratyfikowany przez Kongres, co obecnie byłoby trudne – a sytuację komplikuje to, że Korea Północna i Południowa wzajemnie się nie uznają.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie