statystyki

Macron i Trump – przyjaźń mimo różnic

autor: Bartłomiej Niedziński24.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.04.2018, 07:22
USA nadal są najważniejszym światowym mocarstwem, a Francja, przejmując rolę ich najważniejszego sojusznika w Europie, nadal w ogólnym rozrachunku zyskuje.

USA nadal są najważniejszym światowym mocarstwem, a Francja, przejmując rolę ich najważniejszego sojusznika w Europie, nadal w ogólnym rozrachunku zyskuje.źródło: ShutterStock

Francuski prezydent będzie próbował przekonać USA do zmiany stanowiska w kwestii Iranu i polityki handlowej

Nawet jeżeli Emmanuel Macron i Donald Trump podczas najbliższych dwóch dni nie osiągną porozumienia w sprawach, na które mają odmienne punkty widzenia, nie zachwieje to ich polityczną przyjaźnią. Bo chociaż prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych wywodzą się z przeciwnych politycznie światów, sojusz jest korzystny dla obu.

Macron rozpoczął wczoraj trzydniową wizytę państwową w USA. To pierwsza głowa państwa, która została uhonorowana w ten sposób od początku prezydentury Trumpa. Kulminacją wizyty będzie środowe przemówienie francuskiego prezydenta przed połączonymi izbami Kongresu, na dodatek w rocznicę mowy wygłoszonej w tym samym miejscu przez Charles’a de Gaulle’a.

To, że Macron i Trump znaleźli wspólny język, jest zaskakujące nie tylko ze względu na francuski sceptycyzm wobec wszystkiego, co amerykańskie. Obu dzieli różnica pokoleniowa (Macron ma 40 lat, a Trump – 71), poglądy polityczne (pierwszy jest liberałem i zwolennikiem globalizacji, drugi – populistą i izolacjonistą), a także sposób bycia i zachowanie w sytuacjach publicznych. Na dodatek ich pierwsze spotkanie – w zeszłym roku w Brukseli – zostało zapamiętane głównie z powodu niezręcznego, przydługiego uścisku dłoni.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie