"Jeśli chodzi o to, co do tej pory zostało ustalone, to jest to około 75 proc." - powiedział Barnier we francuskiej telewizji France 2.

Chociaż Wielka Brytania i UE pracowały, aby do Brexitu doszło w marcu 2019 roku, ryzyko porażki istnieje tak długo, jak kluczowa kwestia Irlandii nie pozostaje rozwiązana - powiedział Barnier. "Zawsze są trudności czy ryzyko porażki" - dodał.

Kwestia Irlandii Północnej, która stanie się jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa mającą granicę lądową z UE, jest najbardziej drażliwym tematem w rozmowach między Londynem i Brukselą. Może się też stać zarzewiem wznowienia zbrojnego konfliktu w brytyjskim Ulsterze.

W zeszłym tygodniu eksperci i byli politycy, w tym były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i pięciu byłych brytyjskich ministrów ds. Irlandii Północnej, ostrzegli, że zabezpieczona podpisanym 20 lat temu porozumieniem wielkopiątkowym stabilność polityczna i społeczna w Irlandii Północnej może być zagrożona w wyniku planowanego wyjścia W. Brytanii z UE.