Szef MKiDN, pytany o rzeczywisty stan stosunków polsko-izraelskich, powiedział, że się "trochę poprawia".

"Natomiast, rzeczywiście mieliśmy kryzys spowodowany tym, że antypolonizmy były wykorzystywane w wewnętrznej polityce w Izraelu do walki politycznej, była próba w zasadzie doprowadzenia do wcześniejszych wyborów, ataku na premiera Netanjahu, on się też zaczął bronić niestety argumentem odwołującym się resentymentów antypolskich, to spowodowało problem. Wykorzystano do tego nowelizację ustawy o IPN i to spowodowało pewne napięcia" - wskazał Gliński.

Wicepremier podkreślił, że "zawsze apeluje o zdrowy rozsądek i spokój". "Nie ma sensu się koncentrować na jakiś skrajnych czy radykalnych wypowiedziach" - dodał. Jak mówił, "często w polityce międzynarodowej musimy też trzymać gardę i znosić spokojnie pewne afronty nawet, jeżeli interesem naszym, narodowym jest to, żeby realizować cele nadrzędne"

"My już nie mamy w Polsce w tej chwili problemów z tym, co nazywano pedagogiką wstydu, nie mamy kompleksu niższości - jesteśmy dumnym, spokojnie rozwijającym się, suwerennym, narodem i nie musimy wchodzić w awantury dotyczące, zwłaszcza tak wrażliwych kwestii, jak kwestie polsko-żydowskie" - zaznaczył Gliński.

Odnosząc się do wystąpienia przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny na sobotniej konwencji liderów PO i Nowoczesnej powiedział: "im chodzi tylko o to, żeby nas pokonać, o czystą władzę".

"My, uprawiamy politykę, może w takim tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale politykę, która prowadzi do rozwiązywania ludzkich problemów, natomiast oni wciąż siedzą w tej twierdzy z postpolityką i uprawiają politykę plastikową (...) polegająca na sprawach wizerunkowych i na graniu na emocjach. To, co ich łączy to nienawiść do przeciwnika, wspólny wróg, natomiast od lat nie proponują nic w sensie programowym" - zaznaczył minister kultury.