statystyki

Polscy antyterroryści wsiądą do blackhawków

autor: Maciej Miłosz12.04.2018, 07:31; Aktualizacja: 12.04.2018, 08:20
I czy zakupy obu ministerstw są jakkolwiek koordynowane na szczeblu rządowym.

I czy zakupy obu ministerstw są jakkolwiek koordynowane na szczeblu rządowym.źródło: ShutterStock

MSWiA negocjuje – tylko z jednym oferentem, bez przetargu – zakup śmigłowców dwusilnikowych dla policji. Wkrótce podpisanie umowy.

Chodzi o dwa śmigłowce dla policyjnych antyterrorystów, którzy mieliby latać produkowanymi w Mielcu dwusilnikowymi maszynami S70i. Co ciekawe, dotychczas resort spraw wewnętrznych tym postępowaniem się nie chwalił. Choć teraz zaawansowane negocjacje toczą się z koncernem Lockheed Martin, który jest właścicielem mieleckiej fabryki, to zapytanie o informacje (tzw. RFI) na dwusilnikowe śmigłowce średniej wielkości zostało wysłane również do koncernu Leonardo (właściciel zakładu w Świdniku). – Jestem zaskoczony takimi doniesieniami. Jesteśmy w kontakcie z policją, wiemy, że organizuje taki przetarg i my bierzemy udział w rozmowach. To jest faza analizy rynku. Zdziwiłbym się, gdyby policja z wolnej ręki kupowała tego typu śmigłowce – mówi Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. W drugiej połowie ubiegłego roku swoje śmigłowce dwusilnikowe policji prezentował również amerykański Bell.

Dlaczego zatem poważne rozmowy toczą się tylko z jednym dostawcą? Na stronach policji w zakładce „postępowania o zamówienie” nie figurują żadne informacje na ten temat, mimo że np. inne postępowanie na śmigłowce jest tutaj dokładnie opisane. Wczoraj spytaliśmy MSWiA o podstawę prawną takiego rozwiązania, ale odpowiedzi nie dostaliśmy. O komentarz do sprawy poprosiliśmy też przedstawicieli koncernu Lockheed Martin. Również bezskutecznie.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • PL(2018-04-12 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    To nie kupno zabawki przez dziecko (z całym szacuneczkiem dla dzieci). Jak za dużo niewłaściwych osób usłyszy, to żeby nie wyszykował kto nam maszyny. A tak to. Lepiej jak najwięcej naszego, żeby nie pozwolić osiągnąć kolejnego sukcesu jakiemuś obcemu wywiadowi gospodarczemu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie