statystyki

Polscy antyterroryści wsiądą do blackhawków

autor: Maciej Miłosz12.04.2018, 07:31; Aktualizacja: 12.04.2018, 08:20
I czy zakupy obu ministerstw są jakkolwiek koordynowane na szczeblu rządowym.

I czy zakupy obu ministerstw są jakkolwiek koordynowane na szczeblu rządowym.źródło: ShutterStock

MSWiA negocjuje – tylko z jednym oferentem, bez przetargu – zakup śmigłowców dwusilnikowych dla policji. Wkrótce podpisanie umowy.

Chodzi o dwa śmigłowce dla policyjnych antyterrorystów, którzy mieliby latać produkowanymi w Mielcu dwusilnikowymi maszynami S70i. Co ciekawe, dotychczas resort spraw wewnętrznych tym postępowaniem się nie chwalił. Choć teraz zaawansowane negocjacje toczą się z koncernem Lockheed Martin, który jest właścicielem mieleckiej fabryki, to zapytanie o informacje (tzw. RFI) na dwusilnikowe śmigłowce średniej wielkości zostało wysłane również do koncernu Leonardo (właściciel zakładu w Świdniku). – Jestem zaskoczony takimi doniesieniami. Jesteśmy w kontakcie z policją, wiemy, że organizuje taki przetarg i my bierzemy udział w rozmowach. To jest faza analizy rynku. Zdziwiłbym się, gdyby policja z wolnej ręki kupowała tego typu śmigłowce – mówi Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. W drugiej połowie ubiegłego roku swoje śmigłowce dwusilnikowe policji prezentował również amerykański Bell.

Dlaczego zatem poważne rozmowy toczą się tylko z jednym dostawcą? Na stronach policji w zakładce „postępowania o zamówienie” nie figurują żadne informacje na ten temat, mimo że np. inne postępowanie na śmigłowce jest tutaj dokładnie opisane. Wczoraj spytaliśmy MSWiA o podstawę prawną takiego rozwiązania, ale odpowiedzi nie dostaliśmy. O komentarz do sprawy poprosiliśmy też przedstawicieli koncernu Lockheed Martin. Również bezskutecznie.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • PL(2018-04-12 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    To nie kupno zabawki przez dziecko (z całym szacuneczkiem dla dzieci). Jak za dużo niewłaściwych osób usłyszy, to żeby nie wyszykował kto nam maszyny. A tak to. Lepiej jak najwięcej naszego, żeby nie pozwolić osiągnąć kolejnego sukcesu jakiemuś obcemu wywiadowi gospodarczemu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie