Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował we wtorek, że ma zamiar rekomendować wrocławskim strukturom PO Kazimierza Michała Ujazdowskiego, europosła, w przeszłości m.in. wiceprezesa PiS, jako kandydata na prezydenta Wrocławia. Ponadto zaprosił go też do współpracy w Gabinecie Cieni PO.

Prezydent Wrocławia pytany w środę w radiu RMF FM o kandydaturę Ujazdowskiego odparł, że zadziwiają go "zwroty i slalom światopoglądowy uprawiany przez Platformę Obywatelską". „Lubię i cenię Kazimierza Michała Ujazdowskiego, ale nie jako kandydata na prezydenta Wrocławia” – powiedział Dutkiewicz.

„Wrocław rozwija się w bardzo dynamiczny sposób. Uważam, że zasłużyliśmy na kandydata, który zna problematykę wrocławską. Kandydatura wrocławska, związana z lokalnością Wrocławia, i kandydatura nieco bardziej otwarta światopoglądowo, byłaby dla Wrocławia lepsza” - ocenił Dutkiewicz. Pytany o wyłonienie wspólnego kandydata opozycji odparł, że „wybory o charakterze lokalnym niekoniecznie muszą być kluczem do reperowania polityki polskiej". "Żeby zreperować politykę polską jest potrzebny pewien poziom zjednoczenia opozycji parlamentarnej, ale niekoniecznie ten moment, w którym to się stać musi, to są samorządowe wybory w 2018 roku” - stwierdził prezydent Wrocławia.

Dutkiewicz po raz kolejny podkreślił też, że nie będzie kandydował w wyborach na prezydenta Wrocławia. „Myślę, że to jest projekt, który się w bardzo ładny sposób i dla mnie, i dla Wrocławia dopełnił. Miasto jest naprawdę w bardzo dobrym stanie. Czas, żeby ktoś wniósł nową energię (…) To bardzo pięknych 16 lat mojego życia i bardzo jestem wrocławianom wdzięczny, że mogłem tu pracować. W listopadzie kończę moją misję we Wrocławiu” - powiedział.

Dodał, że środowisko, z którym jest związany także planuje wysunąć swojego kandydata w tegorocznych wyborach na prezydenta Wrocławia. „Najprawdopodobniej będzie to Jacek Sutryk, człowiek zajmujący się sprawami społecznymi, ten, który jest najbardziej zasłuchany w kwestie rad osiedla i problematyki lokalnej. Powiedziałem: najprawdopodobniej, ponieważ to on sam musi potwierdzić swoje aspiracje. Ja byłbym bardzo zainteresowany i szczęśliwy, gdyby on te aspiracje potwierdził” - powiedział Dutkiewicz.

Do tej pory walkę o fotel prezydenta Wrocławia oficjalnie zapowiedzieli: poseł Nowoczesnej Michał Jaros, Jerzy Michalak, członek zarządu woj. dolnośląskiego, popierany przez Dolnośląski Ruch Samorządowy oraz przedsiębiorca Robert Butwicki, popierany przez partię Wolni i Solidarni. Do tej pory zapowiadaną kandydatką PO była posłanka tej partii, prof. Alicja Chybicka.