13 marca na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie doszło do bójki, którą sfilmował jeden ze świadków i umieścił w sieci. Na nagraniu widać kilka szarpiących się dziewczyn; po tym jak jedna z nich upadła na ziemię, inna gniotła butem po jej twarzy.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler poinformował PAP, że "na razie postępowanie prowadzone jest w sprawie".

"Zawiadomienie na policję złożył ojciec pokrzywdzonej, który poinformował, że na terenie szkoły miało dojść do pobicia jego 16-letniej córki. Pobicia miały dokonać 17 –letnie dziewczęta, co w tej sytuacji może skutkować odpowiedzialnością karną" – powiedział Meler.

Rzecznik prasowy dodał, że ważnym dokumentem w sprawie będzie opinia biegłego lekarza medycyny sądowej, "ponieważ zgodnie z art. 158 kk kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub na niebezpieczeństwo wystąpienia obrażeń ciała, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat".

W sprawie przesłuchano rodziców pokrzywdzonej, świadków zdarzenia, a także osoby widoczne na nagraniu.

W poniedziałek Rada Pedagogiczna ZSP nr 2 w Kępnie na stronie internetowej szkoły opublikowała oświadczenie, w którym zapewnia, że dostrzega problem, jakim jest agresja wśród młodzieży, w tym także wśród uczniów tej szkoły. Zapewniono, że "wobec wszystkich biorących udział w zajściu zostaną wyciągnięte konsekwencje" zgodnie ze statutem szkoły.

"Przez wiele lat, jako pedagodzy, podejmowaliśmy liczne działania mające na celu ograniczenie, a nawet wyeliminowanie negatywnych zachowań społecznych. (...) Zaistniałą sytuację traktujemy jako naszą wychowawczą porażkę i dlatego, uznając dotychczasowe działania za niewystarczające, postanawiamy poszerzyć zakres działań profilaktycznych" - czytamy w oświadczeniu. Rada zapowiedziała, że w najbliższym czasie wypracuje dodatkowe narzędzia, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa na terenie szkoły.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska